Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / Merkez Bankaları Kendi Kripto Paralarını Çıkaracak

Merkez Bankaları Kendi Kripto Paralarını Çıkaracak

Ing Bank, ekonomistlerinden biri olan Mark Cliffe, merkez bankalarının bundan böyle kendi dijital para birimlerini çıkaracağını söyledi. Hali hazırda kripto para kullanımı iyice artarken para konusunda yeni bir dönem mi açılıyor ? Uzmanlara göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde kağıt paralar ortadan kalkmış olacak. Kağıt paralar yerine dijital paralar üretilecek. Peki dijital paralar neyin karşılığında çıkarılacak ? Günümüzde ki pek çok dijital para gibi spekülasyona açık olacak mı ?

Cliffe, geçtiğimiz günlerde geleneksel para birimlerinin ve merkez bankalarının baskı altında olduklarını ve her geçen gün para kullanımının azaldığını söylüyor. Özellikle Facebook’un kendi dijital para birimi olan Libra’nında geliştirilmeye başlamasıyla birlikte dünyada ki tüm merkez bankalarının birkaç yıl içerisinde kendi dijital para birimlerini çıkaracağına inanıyor.

Kripto para piyasasını canlı izlemek için tıklayınız.

Cliffe, yeni nesil dijital paraların geleneksel para birimlerinin yerini alacağını düşünüyor. Cliffe, yeni nesil dijital paraların basım maliyeti gibi ek giderler oluşturmadığını ve ayrıca faiz oranlarının da iyice düşebileceğini anlattı. Bu açıklama şimdiden pek çok mudiyi rahatsız  etti. Önümüzde ki günlerde yeni açıklamaları yakından takip edeceğiz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Karadeniz’de bulunan doğalgaz’ın hisselere etkisi ne olur ?

Karadeniz’de bulunan doğalgaz’ın hisselere etkisi ne olur ? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 21 Ağustos Cuma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.