Brezilya’nın merkez bankası Banco Central’ın başkanı, Brezilyalıların 2023’ten önce bir merkez bankası dijital para birimi görmeyi bekleyebileceklerini açıkladı. 

Correio Braziliense haber kuruluşunun 2 Eylül tarihli bir raporuna göre , Brezilya 2022’de bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) hazır olabilir. Banco Central başkanı Roberto Campos Neto, ülkenin merkez bankasının, CBDC’yi doğal sonuç haline getiren Brezilya finans sistemini modernize etmek.

Başkan, bu önlemler arasında ülkenin PIX anında ödeme sistemini ve açık bankacılığı gösterdi. Merkez bankası, Kasım ayından itibaren bir cep telefonu, internet bankacılığı veya ATM kullanarak eşler arası ve işletmeler arası işlemleri 10 saniye veya daha kısa sürede gerçekleştirmeyi planlıyor. Bir açık bankacılık sisteminin daha kolaylıkla geçiş sağlayarak müşterilerinin – bankalar arasında kullanıcı bilgilerinin alışverişi başlar.

Campos Neto şunları söyledi:

“Bir CBDC, kendisini Bitcoin gibi ulusal güvene sahip olmayan kripto para birimlerinden ayırıyor çünkü bu, ulusal para otoritesi tarafından halihazırda ihraç edilmiş olan para biriminin yeni bir temsil biçimidir.”

Banco Central, bir CBDC için zemin hazırlamaya çoktan başladı. Ağustos ayında banka, bir dijital para biriminin ulusal ödemeler ekosistemine nasıl uyacağını ve Brezilya ekonomisi üzerindeki etkisinin ne olabileceğini değerlendirmek için özel bir grup oluşturduğunu duyurdu . Kampüs Neto, grubun konuyla ilgili bulgularını 6-12 ay içinde sunmaya hazır olmasını beklediğini söyledi.