Ana Sayfa / Haberler / Microsoft Edge Cryptojacking Saldırılarına Karşı Güvenlik Sağlayacak
Microsoft Edge Cryptojacking Saldırılarına Karşı Güvenlik Sağlayacak
Microsoft Edge Cryptojacking Saldırılarına Karşı Güvenlik Sağlayacak

Microsoft Edge Cryptojacking Saldırılarına Karşı Güvenlik Sağlayacak

Microsoft tarafından geliştirilen Edge tarayıcısı bundan sonra cryptojacking saldırılarına karşı güvenlik sağlayacak. Şirket tarafından açıklanan bilgilere göre yeni güvenlik önlemleri önemli saldırılara karşı kullanıcı güvenliği için tasarlandı.

Cryptojacking adıyla bilinen ve kullanıcının bilgisayarına sızarak kripto para madenciliği yapan zararlı yazılım son zamanlarda oldukça gündemde. Bilgisayarın performansını kullanan ve dolayısıyla kullanıcıyı mağdur eden bu yazılım, bilgisayar korsanlarına gelir sağlıyor. Bilgisayar korsanlarının her yıl bu programlar aracılığıyla yüz binlerce dolar kazanç elde ettikleri tahmin edilmekte. Özellikle crackli programlar veya benzeri araçlarla bilgisayara sızan yazılımlar için alınabilecek basit tedbirler bulunuyor. Bunların başında da bilgisayarınızın ve programlarınızın güncel olmasını sağlamak gelmekte. Bu sayede bilgisayarınıza sızmaya çalışan kötü niyetli yazılımlara karşı korunabilirsiniz.

Microsoft tarafından konu ile ilgili  “bunun özellikle odaklanılması gereken bir konu olduğu” cevabı geldi. Cryptojacking yazılımlarına karşı kullanıcıları koruması hedeflenen Microsoft Edge programı son zamanlarda çıkış kazanmış durumda. Özellikle güvenlik önlemleri sayesinde kurumsal olarak kullanılan bilgisayarların bir parçası haline geldiğini söyleyebiliriz.

Microsoft şirketi tarafından 2019 Aralık tarihinde paylaşılan bir gönderi ise şu şekilde olmuştu:

“İşlem izleme ve engelleme özelliği etkinleştirildiğinde, Disconnect’in izleme koruma listesinde yer alan parmak izi veya kripto para kategorilerine dahil olan siteler için depolama ve kaynak erişiminin her zaman engelleyeceğini belirtmek gerekir.”

Siber güvenlik uzmanları tarafından paylaşılan bilgilere göre bu yazılımlar bulunduğu cihazın bataryasını da kötü etkilemekte. Eğer son zamanlarda pilinizde çok hızlı bir düşüş yaşıyorsanız bir antivirüs programı yardımıyla cihazınızı taramanızda fayda var. Bu sayede tehlikeli bir yazılım varsa tamamıyla kurtulabilirsiniz.

Kobe Bryant Fotoğrafında Kripto Madencilik Yazılımı Tespit Edildi

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor Venezuela’nın Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler Ulusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.