COVID-19 salgını Mısır ekonomisini durgunluğa itti ve işsizliği derinleştirdikçe, giderek daha fazla Mısırlı, Bitcoin ticaretinin ve madenciliğinin faydalarını alternatif bir gelir kaynağı olarak görüyor.

Al-Monitor’a göre birçok Mısırlı, özellikle de gençler kripto para birimleriyle ilgileniyor. Mısır’daki çeşitli yatırım kuruluşlarında ekonomist ve finans danışmanı olan Wael al-Nahhas şunları söyledi:

“Pek çok genç Mısırlı, bitcoin’in değerindeki artışa rağmen küçük miktarlarda yatırım yapmaya başladı. Bir bitcoin’in 100 milyonda biri olan Satoshi madenciliğine başladılar ve günlük bazda talep düşüşünün zamanlaması sırasında alış kurları ile en yüksek talep anında satış oranları arasındaki farktan% 4 ila% 5 kar elde ediyorlar. Bitcoin oranlarındaki beklenmedik artışlardan elde edilen bazı üç aylık veya yıllık karların yanı sıra. “

Mısır’da İşsizlik Mısırlılar Kamu Mobilizasyon ve İstatistik Mısır Merkez Ajansı’nın işlerini, son sayılar kaybetmiş yarım milyondan fazla anlam ikinci çeyrekte% 9,6’ya 2020 yılının ilk çeyreğinde% 7,7 atladı söyledi .

Bitcoin ticareti daha sonra çok çekici görünüyor.

Bitcoin madencisi ve Bitcoin Mısır Topluluğu üyesi Muhammed Abd el-Baseer, diğer faktörlerin de insanların Bitcoin’e yönelmesini kolaylaştırdığını söyledi. Evden işe taşınmanın, çalışma saatlerinin azaldığını ve yeni sokağa çıkma yasaklarının birçok Mısırlıyı boş zamanlarında Bitcoin’e yatırım yapmaya teşvik ettiğini söyledi. Bitcoin Mısır Topluluğu’na 16.000’den fazla Mısırlının katıldığını tahmin ediyor. Ancak, insanlar arkadaşlarına ve ailelerine kripto para birimlerine nasıl yatırım yapacaklarını öğretebileceklerinden bu sayının daha yüksek olabileceğini belirtti.

Ancak daha fazla Mısırlı kripto para madenciliği ve ticareti ile ilgilenirken, birçoğu da insanların uygun yasalar olmadan hedef alınabileceği ve dolandırıcılıkla suçlanabileceğinden endişe duyuyor. Uzmanlara göre, kripto para birimleri etrafında hangi faaliyetlerin yasal olarak kabul edilip edilemeyeceğini açıklayan bir yasa yakında gelebilir.