Ana Sayfa / Altcoinler / Neden DeFi, mevcut durumunda başarısız olmaya mahkumdur?
Çeşitlendirme, çok fazla riske girmeden her fırsattan yararlanabilmenizi sağlamanın anahtarıdır.

Neden DeFi, mevcut durumunda başarısız olmaya mahkumdur?

Neden DeFi, mevcut durumunda başarısız olmaya mahkumdur?

Özetle merkezi olmayan finans, şeffaflık vaat ediyor ve borçlular için faydalı koşullar sunuyor. DeFi platformlarının kredi vermek / almak, para birimlerini değiştirmek, ödeme yapmak vb. İçin alternatif bir finansal sistem kurması beklenir. Banka, komisyoncu veya güvenilir üçüncü şahıslar yoktur, hükümetler dahil değildir ve nihayet kötü şöhretli aracılar ortadan kaldırılır. Sadece güvenli, şeffaf bir yazılım var.

DeFi, borç alanların sorunsuz krediler almasına olanak tanır: Banka hesabı oluşturma, uzun başvuru incelemeleri veya evrak işleri konusunda endişelenmenize gerek yok. Kripto sahipleri için DeFi, varlıklarını diğer kullanıcılara ödünç verme fırsatı sunar, böylece yaklaşık% 20 kar elde eder. Merkezi olmayan borsalar genellikle fonların koruyucusu olarak hareket eder, böylece bu can sıkıcı aracıları tekrar ortadan kaldırır. DeFi bu şekilde çalışmalı ve muhtemelen bir gün çalışacaktır. Ve ardından gerçek mevcut durum.

DeFi’nin mevcut durumunda nesi yanlış?

Ademi merkeziyet çok kazançlı bir kelimedir. Arkasındaki felsefe oldukça romantik ya da daha dürüst bir ifadeyle ütopik: Arkaik hükümetler, kuruluşlar ve bankalar tarafından empoze edilen dikey düzen ve kuralların olmadığı bir dünya. Her şey, şeffaflığa dini olarak tapan bir hevesli topluluk tarafından yönetiliyor. Bunda hiçbir şey kötü değil.

Sorun şu ki, bu tür bir düşünme anarşiyle sonuçlanabilir, ki birçoğu “yeni dünya” için arzu edilen bir zemin olarak düşünür – ancak konu kişisel finans ve tasarruf söz konusu olduğunda değil. Burada, en azından bazı düzen ve oyun kurallarını hâlâ arzuluyoruz.

Ve işte o zaman DeFi’nin zor kısmı ortaya çıkıyor: yönetmeliklere uymama ve Müşterinizi Tanıyın / Kara Para Aklamayı Önleme prosedürleri. Bu, likidite havuzları yoluyla yüksek bir kara para aklama riskine yol açar. Ve hiç kuşkunuz olmasın, Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu tür faaliyetleri çok yakında fark edecek. “Kabarcık” diye çığlık atan çok fazla DeFi projesi var, ancak genel kullanıcılar için bu tür dolandırıcılıklara çözüm bulmak gerçekten zor. Yani ciddi miktarlarda para kaybedilebilir.

Neden DeFi’ye inandım ve öğrendiklerim

DeFi’nin şu anki durumuna inanmıyoruz. Başlangıçta, eşler arası bir platformken işler farklı görünüyordu. Ancak, DeFi’nin mevcut sürümü için beklentilerin bulanık olduğunu çabucak anladık. Yalnızca merkezi kredi platformlarının gelecek vaat eden bir geleceği var ve güvenilirliklerini şimdiden kanıtladılar. Daha fazla işlevsellik ve hız sunarlar, anlaşılması ve kullanılması kolaydır ve borç alanlar için oranlar sabitlenirken, borç verenler mevduatlarından sabit faiz kazanabilirler.

DeFi, oldukça değişken ve öngörülemeyen bir piyasada faaliyet göstermektedir. Sürekli duyduğumuz tüm bu iddialara rağmen kullanıcı dostu değil. Akıllı sözleşmeler, kendi kendini yöneten kripto cüzdanları – genel kullanıcılar bu terimlere ne kadar aşinadır? Merkezi olmayan platformlardaki hataların ve aksaklıkların sayısından bahsetmeme bile gerek yok.

Şu anda olanlar eski güzel yutturmacanın mükemmel bir örneğidir – “maksimum güç” modu açık olan reklam makinesi. Çok fazla gürültü ve temelsiz övgü var, ancak yüzeyi biraz kaşırsanız, varlıkların yalnızca% 30’unun DeFi içinde çalıştığını göreceksiniz. DeFi olmayan veya merkezi finans projeleri, çalışan varlıkların% 80’ine kadar var. Bu bir fark, değil mi?

Daha kesin olmak gerekirse, işlem ücretleri saçma ve tek başlarına neredeyse tüm mevcut DeFi avantajlarını geçersiz kılar. DeFi’de bir işlem gerçekleştirmenin maliyeti 100 $ ‘a kadar çıkabilir. Çok büyük parayla oynamadığınız sürece kullanmak mantıklı değil.

Neden oluyor? Eh, çünkü bir patlama veya yutturmaca tam olarak böyle çalışır! DeFi son zamanlarda patladı ve Ethereum ağının aşırı yüklenmesine neden oldu. Dolayısıyla, işlem maliyetleri tavan yaptı ve birdenbire, herkes için mevcut olduğu iddia edilen şey aslında değil!

Artık DeFi platformlarıyla etkileşime girenler için ana riskler

Ana risk, akıllı sözleşme güvenlik açığıdır. Tek bir “aksaklık” tüm varlıkların bloke olmasına ve hatta fon kaybına yol açabilir. The DAO’dan DeFi platformlarının son zamanlarda hacklenmesine kadar birçok örnek var . İkinci durumda, fiyatları denetleyen oracle’lar hile yapmaktan ve akıllı sözleşmelerden para çekmekten sorumluydu.

Diğer bir risk, kaçınılmaz bir insan hatasıdır. Geliştiriciler kodlarının yenilmez olduğunu iddia edebilir, ancak her bir kullanıcının uygulamalar ve platformlarla nasıl etkileşime girdiğini denetleyemezler. Hepimiz bir adresteki bir hata nedeniyle kaybolan para hikayeleri duymuşuzdur.

Piyasa hala çok tahmin edilemez ve yatırımcılar için neredeyse hiç sigorta yok. Bu nedenle, önemli miktarda para kaybetme riski çok yüksektir.

Ve tabii ki, DeFi’nin ani patlamasının arkasında duran başka bir moda kelime olan “mahsul tarımı” var. Basit bir ifadeyle, verim çiftçiliği, bir projeye likidite sağlayan kullanıcıları ödüllendirmek için token oluşturulması anlamına gelir. Buradaki hile, kullanıcıların jetonlarını projeye yatırması gerektiğidir ve bu nedenle, bu jetonları takas edemez veya satamazlar. DeFi’ye gittikçe daha fazla token dahil oluyor çünkü yüksek getiriler sunuluyor ve insanlar hızlı karlar istiyor, ancak bu kaçınılmaz olarak ticaret için mevcut arzın azalmasına yol açıyor. Verim tarımı balonu besler.

Daha önce de bahsettiğim gibi, şu anda, 2017’deki ilk madeni para tekliflerinin yarattığı yutturmaca gibi görünüyor. Pek çok insan, kapmaya hazır “fırsatlar” tarafından cezbedildi ve sonunda parasını kaybetti. Ancak DeFi ile risk daha büyük: Sadece bir miktar bedava doları değil, tüm birikimlerinizi kaybedebilirsiniz.

DeFi heyecanının arkasında kim veya ne var?

Sürü içgüdüsü bunun arkasında, daha fazlası değil. Kripto topluluğunda çok güçlü olduğunu söylemeliyim. Bir “evanjelist” in her tweet’i gönderildiğinde kitlesel bir histeri olur. Yani burada sürpriz yok. Ayrıca DeFi tokenleri, Ether ( ETH ) ve Bitcoin ( BTC ) ile karşılaştırıldığında düşük bir kapitalizasyon oranına sahiptir ve üzerlerinde fiyatları artırmak çok kolaydır.

Son zamanlarda Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin , DeFi tokenomics hakkında yorum yaptı :

“Cidden, bu% 50-100 / yıl verimli tarım rejimlerinde likidite sağlayıcılarına ödeme yapmak için durmadan basılması gereken çok büyük madeni para hacmi, büyük ulusal merkez bankalarının hepsi Ron Paul tarafından yönetiliyormuş gibi görünmesini sağlıyor.” 

Ancak heyecan sona erdiğinde, DeFi tokenlerinin düşüşüne dikkat edin – oldukça dramatik olacak. Çabuk, yüksek kâr isteyen insanlar ne yazık ki para kaybedecek. Açgözlülük tehlikeli bir “sürücü” dür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerileri içermiyor. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Federal Rezerv Bankası, dijital dolar araştırmasının ayrıntılarını açıkladı

Federal Rezerv Bankası, dijital dolar araştırmasının ayrıntılarını açıkladı Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.