Binance %20 İndirim
Karantina Günleri Tether (USDT) İçin Güzel Geçiyor
En popüler stablecoin konumundaki Tether (USDT) arzı, 2020 yılında 4 kat artarak 15 milyar doların üzerine çıktı.

Neler oluyor ? 2 Milyon tether daha basıldı!

Neler oluyor ? 2 Milyon tether daha basıldı!

Tether (USDT), geçtiğimiz hafta iki milyar dolar destekli token bastı. Bu miktar, önde gelen stablecoin projesi için yeni bir rekor.

CoinMetrics verilerine göre Ethereum, Tron ve Bitcoin’in Omni Later’ında bir yıl önce 4,8 milyar Tether geziniyorken, bu miktar artık 24,6 milyardan fazla.

Alameda Research trader’ı Sam Trabucco, büyümenin çeşitli faktörlerden kaynaklandığını söyledi: “Bazı insanlar yerel bankalarına veya kendi para birimlerine güvenmiyor,” dedi. Bu durumda “USDT, piyasada erişilebilen en likit, USD benzeri para.”

Trabucco, trader’ların “agresif bir şekilde BTC’yi USDT’ye çevirmeye başladıkları” veya tam tersi olduğu zaman da bu miktarda büyüme gerçekleştiğini kaydetti. Bu da dolara sabitlenmiş token’ın geçici olarak kendi sabitinin üzerinde veya altında işlem görmesine neden olabiliyor.

ABD merkezli kripto para borsası Kraken piyasa verilerine göre Ocak ayının neredeyse tamamında USDT, bugünün sabah saatlerine kadar, 1 doların biraz üzerinde işlem gördü.

Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino’ya göre MicroStrategy veya Ruffer Invest gibi tezgah üstü (OTC) satın alma emirleri yerine getiren yeni kurumsal BTC yatırımcıları da USDT arzında önemli bir artışa neden oldu.

CoinDesk’te yer alan habere göre Ardoino, “Tether müşterileri arasında tüm büyük OTC masaları ve yüksek frekanslı ticaret firmaları var,” dedi. Alıcıdan fon alan OTC masaları rutin olarak USDT dönüşümü gerçekleştirirler ve satın alma baskısını olası tüm likit alanlara yayarak daha fazla stablecoin için talep yaratacaktır.

Trabucco ayrıca, son birkaç hafta içinde tüm kripto para birimi alım satım merkezlerinde “artan hacimlerine”, “artan sayıda türev ürün için teminat olarak USDT’yi kullanma durumu” ile birlikte, Tether’in önemli arz büyümesinin ek nedenleri olarak dikkat çekti.

Özellikle, USDT cinsinden gözlenen piyasalarda işlem hacimleri, çoğu işlem hacminin yoğunlaştığı yerde olan Bitcoin ve çeşitli çiftleri aşmaya devam ediyor. Trabucco, Tether için tüm bu pazar dinamiklerinin birleşiminin “coin basımında artışa yol açtığını” söyledi.

2017’den beri haftalık USDT arz artış Kaynak: Coin Metrics, CoinDesk Research

Tether rezervleri destekleniyor mu?

Meteorik arz artışıyla eşzamanlı olarak, Tether’in parasal desteğiyle ilgili sorulara daha fazla ilgi gösterildi. Bu, New York Eyalet Başsavcılığı’nın soruşturmasına bile konu olan bir soruydu.

Önceki mahkeme beyanlarına göre Tether rezervleri nakit, kısa vadeli rezervler ve diğer kripto para birimlerini içeriyordu.Nisan 2019’da, genel hukuk müşavirinden yapılan açıklamaya göre, Tether’in arzının yalnızca %74’ü fiat eşdeğerleriyle destekleniyordu. Ancak, Kasım 2019’da daha sonra yaptığı bir açıklamayı yineleyen Ardoino, Yılbaşı gecesi Twitter’da “Tether tamamen destekleniyor, o kadar” dedi.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Çin'den Bitcoin Yatırımları Hakkında Uyarılar Devam Ediyor

Çin’de Büyüyen Sorunların Ardından Kripto Paralar Düşüşe Geçti

Çin genelinde son günlerde birçok protesto patlak verdi ve ülkenin katı COVID-19 kısıtlamalarına tepkiler artıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.