Ana Sayfa / Altcoinler / Nft çılgınlığı ico çılgınlığını geride bıraktı
Binance %20 İndirim
nft

Nft çılgınlığı ico çılgınlığını geride bıraktı

Nft çılgınlığı ico çılgınlığını geride bıraktı

NFT heyecanı zirveye çıkıyor. Hatta “NFT” aramaları, 2018’deki ICO aramalarını da geçti.Non-fungible token (NFT), yani “eşsiz token” piyasası, çok daha popüler bir hale geliyor. Büyümesi, pek çok kişinin bu alanın bir balon olduğunu düşünmesine yol açıyor.Şimdi veriler, NFT’lere olan bireysel ilginin, ICO’lar için 2018’in başlarında gösterilen ilgiyi de geçtiğini gösteriyor. ICO’lar, “Initial Coin Offering”, yani “ilk coin arzı” anlamına geliyor.

NFT çılgınlığı, ICO çılgınlığını aştı

Uzun süredir kripto alanında olanlar, 2017’nin ikinci yarısında ve 2018’in başlarında piyasanın ne kadar çılgın olduğunun farkındadır. Başlıca kripto para birimlerinin yanı sıra ICO’lar da çok popülerdi. Rastgele projeler bir whitepaper yazıp, “devrim niteliğindeki blockchain teknolojisini” geliştirmeyi hedeflediğini belirtiyor ve yatırımcılardan kendi coin’leri karşılığında yatırım istiyordu. Bu kripto paraların büyük çoğunluğu, Ethereum’un ERC20 protokol standardında çıkarılıyordu.

Yatırımcılar, “sıradaki en büyük şey” diyerek birçok coin satın alıyordu. Coin’ler daha sonra bir borsada listeleniyordu ve yatırımcılar böylece kâr elde ediyordu.ICO çılgınlığı çoktan geçti. Ancak şimdi, yeni bir heyecan var: NFT’ler. Birçok insan, dijital koleksiyonların geleceği olduğuna inandığı NFT’lere katılmaya istekli görünüyor.NFT’lere olan ilgi o kadar büyük ki, ABD’de 2018’in başlarında zirvesini gören ICO aramalarını geride bıraktı.

Kaynak: Google Trends

NFT’ler bir balon mu?

Herkesin çözmeye çalıştığı soru da bu. Bazıları “balon” konusuna katılıyor, bazıları ise bunun doğru olmadığını düşünüyor. Gerçek şu ki, esas olarak herhangi bir sanat eserinde de bir fiyat biçmek zor olduğu için token’a verilen değerin de ölçülmesi zor. Bu nedenle balon sorusuna cevap bulmak da zorlaşıyor.Herhangi bir insan için milyonlarca değeri olan bir tablonun, bir başkası için hiçbir değeri olmayabilir. Bu durum, söz konusu sanat eserini değersiz hale getirmez. Sanat eseri, sadece sizin için değersizdir.

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

celsius network

Celsius (CEL) Bir Haftada Yüzde 300 Değerlendi

Son günlerde adından sıkça söz edilen Celsius (CEL) bir haftada %300 değer kazanmış durumda. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.