Binance %20 İndirim
Nükleer Tesiste Bitcoin Madenciliği Yaptı, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı
Nükleer Tesiste Bitcoin Madenciliği Yaptı, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

Nükleer Tesiste Bitcoin Madenciliği Yaptı, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

Rusya’da bulunan bir nükleer tesiste Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edilen kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nükleer tesiste çalışan bir bilim insanı tarafından madencilik faaliyeti gerçekleştirildiği tespit edilince bilim insanına 3 yıl ceza verildi.

Süper Bilgisayarlar Üzerinden Madencilik

Rusya Sarov’da bir bilimsel araştırma merkezinde çalışan üç şahsın orada bulunan süper bilgisayarları kullanarak Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edildi. Üç bilim insanından ikisi olaydan para cezası ile kurtulurken biri de 3 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. Hapse atılan bilim insanı Andrey Rybkin’e devlet malını yasa dışı şekilde kullandığı için 3 yıl hapis ve 200 bin ruble para cezası verildi.

Nükleer tesisteki süper bilgisayarların gücünden faydalanarak Bitcoin madenciliği yapan bilim adamları tesise başka bir zarar daha verdiler. Yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamlarının tesisteki süper bilgisayarlara virüs bulaştırarak bir takım gizli verileri çaldıkları ortaya çıktı. Bu verileri ele geçirdikten sonra sattıklarından şüphelenilen bilim adamları, duruşma sonucunda cezaya çarptırıldılar.

Sarov’da bulunan tesisteki konumlarını kötü amaçlar için kullanan bu suçlu bilim adamlarının uzun süreler boyunca tesis üzerinden Bitcoin madenciliği yaptığından şüpheleniliyor. Olayın ortaya çıkmasından sonra tesislerde çalışan kişilerin üstünde şüpheler oluşmaya başladı. Buna benzer süper bilgisayarların bulunduğu tesislerde yasa dışı kullanımların olup olmadığına dair derin bir araştırma yapılacak. Olası bir yasa dışı hareket tespit edilmesi durumunda yakalanan kişiler ise ağır cezalarla karşı karşıya kalacak.

TBV Genel Sekreteri: Türkiye Blockchain Konusunda Mesafe Katetti

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.