Ana Sayfa / Haberler / Ödeme devleri, yeni başlayanlarla etkileşime girerek kripto kullanımını benimsiyor
Visa ve Mastercard gibi şirketler büyümeyi sağlamak için kripto girişimlerine ilgi gösteriyor, ancak bu kripto temellerine meydan okuyor mu?

Ödeme devleri, yeni başlayanlarla etkileşime girerek kripto kullanımını benimsiyor

Ödeme devleri, yeni başlayanlarla etkileşime girerek kripto kullanımını benimsiyor

Finansal hizmet devleri Visa ve Mastercard, son zamanlarda yenilikçi fintech satın almalarıyla trilyon dolarlık dijital ödeme sektörüne artan bir ilgi gösterdi. Bu yılın Ocak ayında Visa , fintech firması Plaid’i 5,3 milyar dolara satın aldı . San Francisco merkezli firma, 2.000’den fazla finans kuruluşunu destekleyen Venmo ve Chime gibi farklı fintech uygulamaları arasında finansal bilgilerin veri paylaşımını sağlıyor . Bu nedenle satın alma, Plaid’in küresel banka havalesi yeteneklerini güçlendirebilir.

Mastercard ayrıca bazı büyük fintech satın alımları da gerçekleştirdi. Bu yılın haziran ayında, ödeme devi , finansal veri toplama girişimi Finicity’yi 825 milyon dolara satın alma planlarını açıkladı . Mastercard’ın duyurusu, Finicity’nin teknolojisinin eklenmesinin firmanın açık bankacılık platformunu güçlendireceğini ve müşterilere finansal hizmetlerde daha fazla seçenek sunacağını belirtiyor.

Financial Services Revolution kitabının yazarı Alex Tapscott, Visa ve Mastercard’ın nakit paradan dijital ödemelere düzenli geçişten çok büyük fayda sağladığını söyledi; bu, COVID-19 salgınıyla güçlendirilen bir fikir:

“Bu, pandeminin turbo beslediği çevrimiçi harcamalardaki artışla hızlandı. Dolayısıyla, Visa ve Mastercard’ın, tüketici harcama alışkanlıklarına dair daha fazla içgörü sağlayarak baskın konumlarını savunmak için Plaid gibi (pandemi öncesi) işletmeleri satın almaları doğal olarak mantıklı. “

Benimsemeyi artırmak

Hem Visa hem de Mastercard geleneksel ödeme girişimlerine odaklanırken, bu finansal hizmet devlerinin de kripto alanına ilgi göstermesi ilginç. Tapscott’a göre, kripto varlıklarındaki finansmanın geleceğinin yakalanmaya başladığını belirttiği için bu sürpriz olmamalı. “Visa ve Mastercard’ın, finansın geleceğinin geleneksel fintech’lerin ‘dijital duvar kağıdı’ olmadığını, ancak kripto varlıkları tarafından sağlanan derin yapısal değişimin de farkında olduğuna inanıyorum.”

Ek olarak, finansal hizmetler devleri, kripto benimsemesinin geleceği için zemin hazırlıyor olabilir. Örneğin, Visa kısa süre önce Fast Track programı aracılığıyla, Bitcoin ( BTC ) kullanarak ABD doları cinsinden ödeme yapılmasını sağlayan LastBit adlı bir Bitcoin Lightning girişimi ile bir ortaklık kurdu .

LastBit’in CEO’su ve kurucusu Prashanth Balasubramanian, projenin Bitcoin’i olabildiğince çok insanın eline bırakma hedefi ile oluşturulduğunu söyledi. Şirketin bunu başarması için Visa gibi yerleşik şirketlerle ortaklık kurmanın zorunlu olduğunu belirtti:

“FinTech alanının, sadece sermaye açısından değil, aynı zamanda iş açısından da yüksek giriş engelleriyle son derece düzenlenmiş, teknik ve karmaşık olduğunun farkındayız. Visa’nın buradaki uzmanlığı, bu engelleri aşmamıza ve vizyonumuzu muhtemelen tek başımıza yapamayacağımız bir şekilde hayata geçirmemize yardımcı oluyor. “

Balasubramanian’a göre, LastBit, girişimcilerin yatırımcılardan fiat çekleri yatırmak için kurumsal bir hesap açmasına izin verecek bir banka aramak için yaklaşık altı ay harcadı. “Bu tamamen ürünümüzün ve web sitemizin içinde ‘Bitcoin’ kelimesi olduğu içindi.

Balasubramanian, Visa gibi daha büyük oyuncuların desteği olmadan ana akım Bitcoin’i benimsemenin gerçekçi olmadığına inandığı için, büyük bir finansal hizmetler devinin kripto odaklı bir başlangıç ​​için getirebileceği değeri anlıyor.

Mastercard ve Visa Ortaklığı

Daha köklü kripto şirketleri, Visa ve Mastercard ile ortaklıkla9rın sektöre sağlayabileceği faydaların giderek daha fazla farkına varıyor. En büyük blockchain ödeme sağlayıcılarından biri olan BitPay’in pazarlama müdürü Bill Zielke, finansal hizmet devlerinin yeni ortaklıklar aracılığıyla ödeme endüstrisindeki değişimi açıkça kucakladığını söyledi:

“Ödemeler büyük bir dönüşüm geçiriyor ve dijital ödemeler en hızlı büyüme alanları arasında yer alıyor. Visa ve Mastercard, BitPay ve Coinbase gibi önde gelen blockchain ödeme şirketleriyle ortaklıklarını duyurdu. “

Bunun pratikte anlamı, Mastercard tarafından desteklenen kripto destekli plastik kartların , müşterilerin Mastercard debit’in kabul edildiği her yerde harcanmak üzere kriptoyu fiat’a dönüştürmesini kolayca sağlayabilmesidir . Kavram, kripto para biriminin ana akım olarak benimsenmesini sağlamak açısından çığır açıyor. Bunu perspektif haline getirmek için BitPay, sitesinde 2020’de ayda 100.000’den fazla kripto para birimi işlemi gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Mastercard, dijital para birimi büyümesine dahil olmanın değerini de kabul etti. Bu yılın Temmuz ayında, ödeme sağlayıcısı kripto para birimi kart programının genişletildiğini duyurdu . Mastercard, tüm kripto para birimi kartı ortaklarının daha hızlı inovasyon yapmak için şirketin Accelerate programına katılmaya davet edildiğini belirtti.

Finansal hizmet devleri ve kripto girişimleri arasındaki ortaklıklar büyüme için umut vaat ederken, bazıları bu ilişkilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin üzerine inşa edildiği temellere aykırı olup olmadığını sorgulayabilir. Sonuç olarak, Bitcoin’in değeri, merkezi olmayan ve dolayısıyla devlet kurumları tarafından düzenlenmemesi gerçeğinde yatmaktadır.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi?

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi? Nvidia, RTX serisi ekran kartlarının yeni jenerasyonunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.