Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / OECD Corona Virüsünün Piyasalara Etkisini Yorumladı
OECD Corona Virüsünün Piyasalara Etkisini Yorumladı

OECD Corona Virüsünün Piyasalara Etkisini Yorumladı

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), corona virüsünün piyasalara olan etkisini yorumladı. Şimdiden emlak, turizm başta olmak üzere birçok sektörü alt üst eden virüsün etkilerinin bir süre daha hissedileceği konuşuluyor.

Virüsün Çin’den yayılmaya başlamasından bu yana kaydedilen 600 binden fazla hastalıklı kişi bulunuyor. Özellikle de Avrupa ülkelerini kasıp kavuran corona virüsü birçok ülkenin ekonomisine ciddi miktarda zarar vermeye devam ediyor.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria tarafından ekonomiye corona virüsünün nasıl bir etki yarattığına dair rapor paylaşılmıştı. Paylaşılan rapora göre söz konusu pandeminin yayılmaya devam etmesi halinde etkilerin daha ağır olacağı belirtiliyor. Özellikle de Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülke ekonomilerinde ağır bir çöküş görünebilir. Şimdiden çalışanlarını eve göndermesi nedeniyle birçok fabrika ve şirketin faaliyetlerinin durmasıyla birlikte etkiler hissedilmeye başlanmıştı.

OECD tarafından hazırlanan rapora göre bu ülkelerdeki ekonomik büyüme oranı, karantina devam ettiği müddetçe ayda %2 oranında azalacak. Buna ek olarak ise Turizm gelirlerinde %70 oranında bir düşüş bekleniyor. Hali hazırda birçok ülkeden gelen uçaklar iptal edildi ve vatandaşların çıkmasına da izin verilmiyor. Bu yüzden de etkilerin kısa sürede etkilerin gözle görülmeye başlanacağı kaydedildi. Angel Gurria tarafından hazırlanan rapordan bir kesit ise şu şekilde oldu:

“Birçok ekonomi resesyona girecek. Bir yandan bu pandemi ile mücadele ederken bir yandan da ekonomiyi düzeltmeye çalışsak da ekonomik resesyon kaçınılmaz oldu.“

Corona virüsü ile mücadele edebilmek için ülkelerin birbirleri ile yardımlaşması gerektiğinin de altı çizilmiş durumda. Buna ek olarak ülkelerdeki sağlık ve epidemiyoloji sistemlerinin yeniden sermayelendirilmesi gerektiği de belirtildi.Bu sayede hastalıkla daha kısa sürede başa çıkılabileceği düşünülüyor. Şimdiden dünya genelinde yüz binlerce kişiye bulaşan bu virüsün etkilerini hep birlikte göreceğiz. Ancak bu süreçte evde kalmanız ve hijyene olabildiğince dikkat etmeniz siz ve sevdiklerinizin yararına olacaktır.

Venezuela Devlet Başkanı Kripto Parayla Uyuşturucu Ticaretiyle Suçlanıyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Uniswap’in UNI çekilişinin Türkiye’nin ‘beklenmedik kazananları’ ile tanışın

Uniswap’in UNI çekilişinin Türkiye’nin ‘beklenmedik kazananları’ ile tanışın Türkiye’nin Kadir Has Üniversitesi’nde “Kripto Para Birimlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.