Binance %20 İndirim
Özbekistan'da Kripto Para Almak Yasakladı
Özbekistan'da Kripto Para Almak Yasakladı

Özbekistan’da Kripto Para Almak Yasaklandı

Yayınlanan habere göre Özbekistan’da kripto para almak tamamen yasaklandı. Kararı alan Ulusal Proje Yönetim Kurumu, yaptığı açıklamalarda halkı kripto paraların tehlikesinden korumak istediğini vurguluyor. Özbekistan’ın yerel bir haber kaynağı olan Novosti Uzbekistana tarafından da bugün duyurulan haberle birlikte kararın resmi olarak hayata geçirildiği belirtildi. Satın alım yasaklarına hali hazırda faaliyetlerine devam eden borsaların da dahil edildiğini belirtmek gerek.

Dijital paralara uzun bir süredir ılımlı yaklaşan Özbekistan’ın almış olduğu karar birçok kişiyi şaşkınlığa uğrattı. Ülke hükümeti, Eylül 2018’de kripto borsaların, madencilik faaliyetlerinin ve ilk coin arzlarının düzenlenmesi ve lisanslanması için bir mutabakat anlaşması imzalamıştı. Yapılan bu ve benzeri çalışmalardan sonra böylesine bir karar beklenmiyordu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, lisans çalışması ile aynı ay ”Dijital Tröst” adlı devlet blockchain kalkınma fonunun oluşturulması kararını da hayata geçirdi.

Yapılan yasak çalışması mevcut halde kripto para barındıran kişilere limitli de olsa izin verecek şekilde düzenlendi. Bu sayede hali hazırda kripto paralar üzerinden çalışmalar yürüten kişiler limitli bir şekilde faaliyetlerine devam edebilecekler. Kripto para sahibi Özbekistan vatandaşları ellerinde bulunan birikimlerini KYC prosedürlerine uyan iki lisanslı borsadan bozdurabilirler.

Hükümetin vatandaşlara getirmiş olduğu bu yasak çalışması sanal ağ üzerinden borsalara erişmeyi tam olarak engelleyemeyeceği için birçok kişi tarafından yeterince yeterli olmadığı düşünülüyor. Bu yönde de çalışmalar yürüteceğini açıklayan hükümetin yasak konusunda kararlı olduğunu söyleyebiliriz. Vatandaşlarının maddi kayıplar uğramasını engellemek veya yasa dışı amaçlarda kripto para kullanmalarını engellemek için yasak getirildiği söylenmekte. Bu her ne kadar kanıtlanmamış olsa da hükümete yakın isimlerin açıklamalarının bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyayı ikiye ayıran kripto para konusu hakkında tam bir fikir ayrılığı olduğunu söylemek mümkün. Hindistan da dijital paraları tümden yasaklamayı konuşuyor. Bazı ülkeler ise tam tersi olarak kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışmalara çoktan başladılar bile. Kripto paraların dünyayı ne yönde etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Yunanistan, Kripto Para Suçlusunu Ülkesine İade Etmeme Kararı Aldı

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zbekistan

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.