Ana Sayfa / Kripto Para / Özbekistan’dan Kripto Para Üreticilerini Üzecek Haber

Özbekistan’dan Kripto Para Üreticilerini Üzecek Haber

Geçtiğimiz günlerde Özbekistan Enerji Bakanlığı bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiriye göre özbekistanda bulunan kripto para üreticileri elektriği zamlı tarifeden alıcak. Bu haber Özbekistan’daki kripto para üreticilerinin gündemine bomba gibi düştü. Alınacak yeni yasa tasarısına göre dijital para üreticileri elektriği fahiş fiyatlardan alacak. Aslında bunun mantıklı bir açıklaması var.

Bildiğiniz üzer dijital para yatırımcıları, milyonlarca dolar yatırım yaparak profesyonel işlemci cihazlarla kripto para üretmeye başladı. Kullandıkları cihazlar ne kadar güçlü ise o kadar çabuk kripto para üretiliyor. Kripto para sektörünün gelişmesi özellikle bilgisayar sektöründeki satışları patlattı, devlet bundan doğal olarak bir vergi geliri elde etti. Ancak alnan vergilere karşılık ortada dönen para çok daha fazla, bu nedenle devlet yasadışı dolaşan parayı kontrol altında tutmak ve vergi geliri elde etmek için kripto para üreticilerine elektriği zamlı tarifeden vererek vergi geliri elde edecek.

Kripto para ürecileri çok ciddi bir elektrik tüketimi ile karşı karşıya kalıyor. Yılda 10,000 dolar hatta 20 bin dolar elektrik faturası ödeyen insanlar var. Tüm bunlara karşılık bir de elektriğin zamlanması vergi gelirini ciddi anlamda artıracak. Ancak Özbekistan bu kararıyla, kripto para üreticilerini iflas mı ettirecek yoksa daha çok mu vergi geliri elde edecek ? Bunun cevabı henüz belli değil.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

FED Başkanından Dijital Para Sinyali

FED Başkanından Dijital Para Oluşturma Sinyali

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yaptığı bir konuşmadaki dijital para oluşturma sinyalleriyle kripto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.