Ana Sayfa / Bitcoin / Petrol Şirketi Pemex’i Hackleyip Bitcoin İstediler
Petrol Şirketini Hackleyip Bitcoin İstediler
Petrol Şirketini Hackleyip Bitcoin İstediler

Petrol Şirketi Pemex’i Hackleyip Bitcoin İstediler

Meksika’nın milli petrol şirketini hackleyip karşılık olarak Bitcoin istediler. Meksika’nın milli petrol şirketi olan Pemex (Petróleos Mexicanos) kısa bir süre önce hacklendi. Şirketin verilerine ulaştığını iddia eden bilgisayar korsanları ise bunun karşılığında şirketten 5 milyon dolar değerinde Bitcoin talep etti. Tam 565 Bitcoin istendiği açıklandı ve bunun değeri ise yaklaşık 5 milyon dolar civarında. Geçtiğimiz pazar günü hack saldırısına uğrayan Pemex, Meksika genelindeki tüm bilgisayarlarını kapatmak zorunda kaldı. Saldıran bilgisayar korsanının ise Joseph Atkins takma ismine sahip olduğu düşünülüyor. Bu takma ismi kullanan bilgisayar korsanı, daha öncesinde de Meksika’da birçok şirkete büyük çaplı saldırılar düzenlemişti.

Pemex Şirketini Hackleyip Kaçamayacaklar!

Pemex adlı şirkete saldıran bilgisayar korsanları şirket tarafından yapılan duyurulara göre “Hackleyip kaçamayacaklar!” Bilgisayar korsanlarının isteğini yerine getirmek istemeyen Pemex, bu 5 milyon değerindeki Bitcoin’lerin korsanlara ödenmeyeceğini açıkladı. Açıklamalara göre bu saldırı sadece şirketin başkentteki ofisini etkilemekte. Petrol kuyularının aktif olarak çalıştığını dile getiren yetkililer, buna bir çözüm üretileceğini duyurdular. Merkezde yer alan tüm bilgisayarlar tamamen kapatılarak bir güvenlik taraması yapılacak. Şirketin siber ekibi ve Meksika siber güçler ekibinin de yer aldığı ekip, bu olaya karşı bir çözüm üretmek için uğraşıyor. Daha öncesinde de benzeri saldırılara uğrayan şirketin güvenlik duvarları aşılamamıştı. Bu seferki saldırıda ise şirketin güvenlik duvarını aşmayı başaran bilgisayar korsanları tam 5 milyon dolarlık fidye istiyor. Verilerin tam olarak çalındığından emin olmayan Pemex, olayla ilgili büyük çapta bir çalışma başlattı. Olaya sebep olarak ise şirketteki hangi çalışanların rol oynadığı araştırılmaya başlandı. Saldırıya sebep olan açığın suçlusu olarak görülmeleri halinde işlerine son verileceği konuşulmakta.

Binance’e Banka Kartıyla Euro ve Ruble Gönderilebiliyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in güvenliğin anahtarlarını elinde tuttuğunu söyledi

Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in güvenliğin anahtarlarını elinde tuttuğunu söyledi İnsan Hakları Vakfı veya İHF’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.