Ana Sayfa / Altcoinler / Polkadot Ağında Oluşturulan En Heyecan Verici Projeler!
palkadot blockchain

Polkadot Ağında Oluşturulan En Heyecan Verici Projeler!

Advertisements

Polkadot Ağında Oluşturulan En Heyecan Verici Projeler!

Blockchain endüstrisindeki değişimin hızı artıyor. Piyasa değerine göre ikinci en büyük blockchain olan Ethereum, 2015’ten bu yana proje gelişiminin büyük bir kısmını barındırıyordu. Ancak 2020’de, dikkate değer bir rakip olan Polkadot ortaya çıktı.

Mayıs ayında ana ağını başlatan Polkadot, Ethereum 1.0’dan daha ölçeklenebilir olan ve 3,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip, üçüncü nesil bir blockchain’dir. Ölçeklenebilirliği, kısmen projelerin kendi blockchain’lerini Polkadot’un “relay chain”lerine bağlanan akıllı sözleşme işlevselliğine sahip “parachain’ler” olarak adlandırılan sistemi devreye almalarına izin vermelerinden kaynaklanıyor. Savunucuları, bu ağın Ethereum’dan daha ucuz ve daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Bir diğer Ethereum benzeri ağ olan Cosmos gibi, diğer blockchain’lerle birlikte çalışılabilir. Ancak Polkadot’un, geliştiricilerin Bitcoin ve Ethereum heyecanın bitmeye başladığı bir dönemde platformuna çekeceği bildiriliyor; DOT’un fiyatı, token’ı, artışı platformuna onlarca yeni proje eklenmesine zemin hazırladı.

Köprülerden Bitcoin ve Ethereum’a, Polkadot’un merkezi olmayan finans (DeFi) sistemini oluşturanlara kadar 253 proje  şu anda ağ üzerinde devam ediyor. Bazı projeler, KR1 de dahil olmak üzere yatırımcıların dikkatini çekti. Man Adası merkezli dijital varlık şirketi, geçtiğimiz hafta Polkadot’a yaptığı ilk yatırımın on beş katı bir getiri elde ettiğini duyurdu.KR1’in kurucu ortağı George McDonaugh, “Polkadot’un teknolojisi üzerine inşa edilen projelerden oluşan bir ekosistem var ve piyasa, bu potansiyeli açıkça fark etti,” dedi.

İki çeşit Polkadot projesi var: Temel ve benzersiz

KR1, Polkadot’un gelişen ekosistemiyle ilgilenen tek yatırımcı değil. Eylül ayında dijital varlık geliştirme şirketi RockX, protokole dayalı projeleri desteklemek için 20 milyon dolarlık bir yatırım programı başlattı. Finansman, proje başına 500.000 dolarlık DOT token’ı olarak sınırlandırıldı. Buna karşılık, RockX desteklenen projelerden token veya hisse alacak.RockX kurucu ortağı Alex Lam, 2013’ten beri kripto dünyasında ve aynı zamanda Bitcoin madencilik tesisi RockMiner’ı işletiyor. Decrypt’te yer alan habere göre Lam, şimdiye kadar yeni teknoloji dalgalarının sektörün manzarasını değiştirdiğini ve yeni fırsatlar tarattığını görmeye alıştığını söyledi. RockX “sağlam bir şekilde inşa etmeye ve teknik olarak geliştirmeye odaklandı, bu da Polkadot’un doğal bir partner olduğu anlamına geliyor” dedi.

İşte, ufuktaki en ilginç projelerden bazılarının bir özeti:

Acala: Tüm dikkatleri üzerine çeken bir proje

Lam’ın tercih ettiği ilk proje, Acala. Polkadot’a DeFi pastasından bir dilim verecek proje olarak yaygın bir şekilde lanse edilen bu proje, şimdiye kadar yatırımcıların ilgisinden faydalandı.Acala, DeFi için optimize edilmiş bir Polkadot parachain’idir. Parachain’ler ayrı blok zincirler gibidir; ana zincire yerleştirilen işlemlerle birbirleri arasında iletişim kurar, işbirliği yapar ve değer aktarırlar. Ağustos ayında Acala, Polkadot’un test ağı Kusama’da konuşlandırılan ilk parachain oldu ve 52 milyon doları aşan değer; test ağına kilitlendi.

Lam’a göre Acala, “Stablecoin, merkezi olmayan borsa ve stake likiditesi ile Polkadot üzerinde DeFi için temel bir altyapı sağlayacak. Bu kadar çok özellik sunmak büyük bir plan ve bunu başarmak büyük bir başarı olacak”.Polkadot’un birlikte çalışabilirliği, Acala’da gerçekleşen her şeyin Ethereum’a taşınabileceği anlamına gelir. Bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, bir kullanıcı Acala’da depozito yatırabilir; karşılığında protokolün yerel USD stablecoin’ini alabilir, ardından bunu Ethereum’a göndererek Uniswap borsasında bir ERC-20 token’ı satın alabilir.

Proje, Pantera Capital liderliğindeki geçen Ağustos ayında gerçekleşen bir fonlama turunda; 1confirmation, Arrington XRP Capital ve ParaFi Capital’in yatırımlarıyla 7 milyon dolar topladı.Pantera Capital’in ortaklarından Paul Veradittakit, “Acala, tüm ekosistem için DeFi merkezi haline gelecek. Şirket finansal istikrar, likidite ve erişilebilirlik getirecek; finansal özgürlük için ana akım bir izleyici kitlesi oluşturacak,” ifadelerini kullandı.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Umutlandırdı

Yeni haftada takip edilmesi gereken 5 kripto para

Advertisements Yeni haftada takip edilmesi gereken 5 kripto para Bitcoin’in kısa konsolidasyon dönemi, belirli kripto para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.