Binance %20 İndirim
rezerv-kaniti-nedir-ve-nasil-calisir

Rezerv Kanıtı Nedir ve Nasıl Çalışır?

“Proof of Reserve” (rezerv kanıtı) ifadesi, FTX kripto para borsasının çöküşünün ardından ortaya atıldı. Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından 9 Kasım’da yapılan açıklamaya göre, “tüm kripto borsaları Merkle ağacı doğrulaması yapmak zorunda. Bankalar kısmi rezervler üzerinde çalışır, kripto borsaları çalışmamalıdır. Binance yakında rezerv kanıtı oluşturmaya başlayacak. Tam şeffaflık.”

Rezerv Kanıtı nedir?

PoR olarak da bilinen rezerv kanıtı, merkezi olarak yönetilen kripto para birimi rezervlerinin daha fazla şeffaflığına katkıda bulunan doğrulanabilir bir denetim sürecidir. PoR, kriptografik kanıtlar kullanarak merkezi bir platformda fon rezervlerini doğrular, genel cüzdan kayıtlarının meşruiyetini ve rutin üçüncü taraf kontrollerini doğrular. Müşteriler, platformun güçlü bir mali durumda olup olmadığını ve müşteri mevduatlarının karşılanıp karşılanamayacağını belirlemek için bu bilgileri kullanabilir. Rezerv kanıtı, blockchain teknolojisini kullanmasına rağmen, muhasebe süreçlerinin doğruluğuna ve zincir dışı varlıkların değerlemesine dayanmaktadır.

Rezerv kanıtı nasıl çalışır?

Rezerv Kanıtı (PoR), emanetçinin müşterilerine mülk olarak sunduğu varlıkların gerçekten sahibi olduğunu doğrulamak için yapılan bağımsız bir üçüncü taraf denetimidir. Bu denetçi, tutulan tüm bakiyeleri, tüm bakiyelerin anonim bir anlık görüntüsüyle birlikte bir Merkle ağacında derler. Spesifik olarak Merkle, her bir “yaprak” veya düğümün kriptografik karmasının tanımlandığı bir kriptografik taahhüt şemasıdır. Öncelikle bilgisayarlar arasında işlenen, gönderilen veya depolanan verileri incelemek için kullanılır. Bu fikir 1979’da oluşturulmuş olmasına rağmen, eşler arası blockchain ağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Denetçi daha sonra anlık görüntünün alındığı sırada bu bakiyelerin belirli kombinasyonunu tanımlamak için kullanılan kriptografik bir parmak izi olan Merkle kökünü alır. Denetçi ayrıca, halka açık bakiyelerle zincir üzerindeki adresleri kimin kontrol ettiğini kanıtlayan kripto para borsaları tarafından oluşturulan dijital imzaları da toplar. Son olarak, denetçi bir karşılaştırma yapar ve bu bakiyelerin Merkle ağacında gösterilen müşteri bakiyelerinden büyük veya eşit olup olmadığını kontrol eder. PoR yaklaşımı mantıklı ve daha şeffaf bir kripto ekosistemine doğru bir adım gibi göründüğü için kripto topluluğundaki birçok kişi tarafından tavsiye ediliyor. İşlem kayıtlarını ve tutulan belirli varlıkları kullanarak, merkezi borsalar her bir hesabın yükümlülüklerini kaydedebilir. Herkese açık anonimliklerini korumak için, yalnızca hesap sahipleri tarafından bilinen bir etiketle transfer yapmaları gerekir.

Genel olarak, FTX’in çöküşünün sonuçları, kripto para piyasasında daha katı düzenleyici kontroller gerektirdi. Büyük piyasa katılımcıları, halkın güvenini yeniden kazanma çabasıyla bir miktar şeffaflık sağlamaya devam ederken, uzmanlar rezerv kanıtlarına tek başına güvenilemeyeceğine vurgu yapmakta.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Eski FTX CEO’su SBF Hapse Girecek mi?

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), dijital varlık piyasasında ciddi bir çöküşe neden olan düşüşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.