Ana Sayfa / Altcoinler / Ripple XRP Nedir? 2018’de Ripple Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Ripple XRP Nedir? 2018’de Ripple Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Advertisements

Kripto paraların değerlerindeki dramatik değişikliklere tüm dünya şaşkınlık içinde bakıyor. 2017’de, yüksek değerler kazanan birçok şifreli para birimi gördük. Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ı listenin başında geliyor. Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 700 milyar doları aştı. Bütün bunlar, bu para birimlerinde blok zincir teknolojisinin kullanışlılığı nedeniyle gerçekleşiyor. Tüm bu platformların odak noktası, transfer işlemlerini hızlandırılmasıdır. Ripple XRP, hız konusunda en başta geliyor, çünkü blok zinciri transfer işlemleri üç saniye gibi kısa bir zamanda işliyor.

Ripple XRP Nedir?

XRP, şifreli ve açık kaynak protokolünü temel alan bir ödeme platformudur. Diğer tüm sanal para birimleri gibi, daha hızlı transfer işlemler için Blockchain teknolojisini kullanır. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, bu platformun güvenirliği ve ölçeklenebilirliği, onu dünyadaki en önemli ödeme platformlarından ve kripto para birimlerinden biri haline getirmiştir. Ripple’in ödeme protokolü, transfer işlemi süresi yalnızca üç saniye içinde işler. Ripple’in arkasındaki profesyonel ekip birçok Blockchain tabanlı çözümler icat etmiştir. Bunlar arasında bankalar için xCurrent uygulaması, ödeme işlemcileri için xRapid ve işletmeler için xVia bulunmaktadır.

XRP, 2017 Aralık ayının son haftasında 3,80 dolar değerine yükselerek kendi rekorunu kırdı. Hatta 2017 yılının en fazla değer kazanan kripto para birimi oldu. 3,80 dolar değerine yükseldiğinde aynı zamanda toplam piyasa değeri 140 milyar doları aşarak Bitcoin’in ardından dünyadaki en büyük ikinci pazar payına sahip kripto para ünvanını almıştı. Ripple XRP’nin değerindeki bu artış, büyük bankalar ve ödeme platformları ile yaptığı ortaklık anlaşmalarından kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz hafta dünyanın ikinci en büyük para transfer şirketi MoneyGram, uluslararası ödemelerin aktarımı için Ripple’in ödeme protokolünü kabul etmeyi açıkladı. Ripple; American Express, Santandar ve birçok büyük Japon bankası ve kredi kartı şirketi ile işbirliği yapması, bu dijital para biriminin fiyatının yükseltilmesinde hayati bir rol oynamıştır.

Aşağıda, Ripple XRP ile dünyadaki en büyük ödeme platformlarından biri haline getiren diğer kripto para birimleri arasındaki farklardan bazıları verilmiştir.

İşlem Hızı

Ripple ve diğer kripto para birimleri arasındaki en önemli fraklardan biri transfer işlemlerindeki hızıdır. Ödeme işlemlerinin işlenmesindeki hızı diğer tüm kripto para birimlerini geçiyor. Diğer kripto para birimlerindeki madencilik süreci nedeniyle, işlemlerin tamamlanması daha uzun zaman almaktadır. Ancak XRP’de madencilik durumu olmadığını için çok daha hızlıdır. Ripple’de, transfer işlem süresi yalnızca üç ile dört saniye içinde tamamlanır. Bitcoin’de ödeme transferleri ortalama 1 saat içerisinde tamamlanırken, Ripple’da 4 saniye içerisinde tamamlanıyor.

Madencilik Süreci

Ripple, diğer kripto para birimlerine göre daha üstündür, çünkü Ripple madencilik süreci yoluyla oluşturulmaz. Bunun yerine, şirketin kendisi 100 Milyar XRP oluşturdu. Burada, bu ödeme platformunun güvenilirliğini artırmak için bunların 55 milyarının emanet hesabı olarak kaydedildiğini belirtmek de önemlidir.

Merkezi Olan Bir Ödeme Ağıdır

Kripto para birimleri merkezi olmayan bir sistem üzerinden çalışıyor. Ancak XRP, merkezi olan bir blok ağı üzerinde çalışır. Bu, yatırımcıların şirketin güvenlik sistemi aracılığıyla Ripple alması veya satması anlamına gelir. Öte yandan, diğer kripto para birimleri her an çökebilir ve yatırımcılar için büyük kayıplara mal olacağını belirtmekte fayda var.

Düşük İşlem Ücreti

Ripple XRP bir ödeme protokolü olarak, diğer ödeme protokollerine göre çok küçük bir işlem ücreti alıyor. Diğer kripto para birimleri Ripple’den daha fazla işlem ücreti alıyor ve daha maliyetliler. Örneğin, Bitcoin işlem ücreti olarak 28 dolar gibi oldukça pahalı bir ücrete mal olurken, Ripple sadece 0.0004 dolar gibi çok düşük bir ücrete mal oluyor.

Bilgi Takibi

Ripple, şirketin ağındaki her türlü bilginin izlenebildiğinden dolayı daha fazla güvenlik sunar. Diğer kripto para birimlerinde bilgi takibi yapılamaz. Bu, Ripple’in kullanıcıların hesap bakiyelerini ve paraların giriş veya çıkışlarını takip edebilmelerine olanak sağlıyor.

Ripple XRP Nasıl Çalışır?

İncanların çoğunluğu, Ripple’in diğer kripto para birimleri gibi çalıştığını düşünüyor. Ayrıca zamanın geçtikçe değeri artan bir madeni para olarak düşünüyorlar. Ancak, gerçek öyle değil. Öncelikle, Ripple bir madeni para değil, uluslararası para transferlerinin hızlı bir şekilde işlenmesine yardımcı olan bir ödeme platformudur. Ripple, uluslararası para transferinde bankaların yerini alıyor. Bir yerden diğerine para transfer etmede bankalar gibi çalışır.

Ripple’ın bir diğer etkileyici tarafı, işlemlerde herhangi bir üçüncü tarafın müdahale etmesine izin vermemesi. Bu, işlemleri kendi Blockchain ağıyla kontrol ettiği anlamına gelir. Bu, işlemlerin tamamlanma süresini azaltıyor ve işlemlerin güvenliğini ve ölçeklenebilirliğini artırıyor. Benzersiz ve doğrulanmış düğümler yoluyla bir hesabın diğerine diğer kripto paraların transferini sağlar.

Tüm işlemler, Ripple XRP tarafından sürekli güncellenen çevrimiçi muhasebeye kaydedilir. İşlemler hakkındaki tüm bilgiler şirket tarafından kaydedilir ve hiçbir bilgi sızdırılmaz. Diğer tüm kripto para birimlerinin aksine Ripple, hesaplar, hesap bakiyeleri, çeşitli işlemler ve daha pek çok şeyin kullanıcılar tarafından takip edilmesine izin veriyor.

Ripple 2018’de Satın Almaya Değer Mi?

Kripto para birimlerinin değerleri, geçen yılda büyük bir patlama yaşadı. Büyüme, 2017 boyunca yaklaşık %35,000’lik bir artış gösterdi. Ripple değeri, Ocak 2017’de 0.006 dolardan işlem görürken ve Aralık sonunda neredeyse 2.80 dolara ulaştı. Sadece bu  kadar değil, Ripple, 2018’in ilk haftasında 3.80 $ ‘lık yüksek bir değere ulaştı. Bu değer artışı, birçok büyük banka ve ödeme şirketi tarafından Ripple’in Blockchain teknolojisinin benimsenmesinden kaynaklanıyordu. Birçok Japon banka ve ödeme şirketinin katıldığı haberi, yatırımcıların Ripple’a olan güvenlerini arttırdı.

Kripto para uzmanları, Ripple’in 2018’de değerini arttıracağını düşünüyor. Bunun nedeni, birçok büyük bankanın, finans kurumunun ve kredi kartı şirketiyle ortaklık anlaşmalarına imza atmasından kaynaklanıyor. Ripple’in ekosistemi hızla genişliyor ve gittikçe daha fazla şirket katılıyor. Özellikle, American Express ve Santandar şirketi ile işbirliğine gitmesi değerini yükseltmesine zemin hazırladı. Ripple, Amerika ile Avrupa arasındaki para transferlerini üstlenen tek kripto para birimidir. Bu iki kıta arasındaki anlaşmalar her geçen gün genişliyor.

Ayrıca, birçok uluslararası para transferi şirketi, uluslararası para transferleri için Ripple’ı sistemlerine entegre ettiklerini açıkladı. Dünyanın en büyük ikinci para transfer şirketi MoneyGram, Ripple’ı sistemine entegre ederek test etmeye başladı. Bu, Ripple XRP’nin fiyatının yükselmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Ripple fiyatının CoinMarketCap’teki Güney Koreli kripto alışverişi borsalarının kaldırılması nedeniyle bu hafta geçici bir düşüş gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Fakat, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bunun yanlış bir anlamadan kaynaklandığını Twitter’da açıkladı ve yatırımcıların bu paraya güvenini geri kazandı. CEO’dan gelen bu açıklamanın viral hale gelmesinden sonra Ripple fiyatında küçük bir artış kaydedildi.

Öte yandan, kripto para uzmanları, Ripple’in fiyatının 7-10 dolara ulaşması halinde Bitcoin’i ve diğer tüm coinleri yenebileceği görüşünde. Bunun nedeni, 7 $ değerine ulaştığında, Ripple piyasa değeri, pazar payı açısından en büyük orana sahip olan Bitcoin’i geçecek olmasıdır. Burada, Ripple’in 2018’in ilk haftasında 3.80 $ ‘lık yüksek bir değere ulaştığından bahsetmek gerekiyor. XRP, 3,70 dolar değerinden işlem gördüğünde piyasa değeri 140 milyar doları aştı ve dünyanın ikinci büyük kripto para birimi haline geldi.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, giderek daha fazla şirket Ripple’in blok zincir ağına katılmaya başlamasıyla Ripple’in 2018’de 7 $ değerine ulaşması oldukça olası. Dahası, uluslararası transfer işlemlerinin birkaç saniye içinde tamamlanmasına yardımcı olduğu için Ripple’in Blockchain teknolojisi kullanmaya değer.

2012 yılında ABD de ilk olarak ortaya çıkan Ripple, blockhain tabanlı çalışmaktadır. ECDSA ve ED25519 algoritmesı ile çalışan ripple ağında 17 banka işlem yaparken 20 bankanın’da anlaşma ve test aşamasında olduğu belirtilmektedir. Son olarak ülkemizde bulunan Akbank Ripple ile uluslararası para transferlerine başladı.  Aldığı 90 milyon dolarlık yatırım ile en büyük 3 kripto paradan biri olmayı başarmıştır.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Cardano güncellendi ! İşte detayları

Advertisements Cardano güncellendi ! İşte detayları “Mary” yükseltmesi, Cardano için heyecan verici yeni kullanım alanları açıyor. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.