Ana Sayfa / Haberler / Rus Nükleer Tesisinde Bitcoin Madenciliği Yapmakla Suçlanan Bilimadamları Tutuklandı
rusya-bitcoin-maden

Rus Nükleer Tesisinde Bitcoin Madenciliği Yapmakla Suçlanan Bilimadamları Tutuklandı

Advertisements

Rus güvenlik görevlileri, gizli bir nükleer savaş tesisinde kripto para birimi madenciliği yapmaya çalıştıkları iddiasıyla birkaç bilimadamını tutukladı.

Medyada çıkan haberlere göre şüpheliler, Rusya’nın en güçlü süper bilgisayarlarından birini kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak için kullanmaya çalıştılar. Bahsi geçen gizli nükleer tesis Rusya’nın batısında bulunan Sarov’daki Federal Nükleer Merkezi. Yetkisi olmayan kişilerin giriş yapamadığı bu tesis son derece sıkı korunuyor.

Basın mensuplarına açıklama yapan bir yetkili şunları söyledi: “Özel amaçlı bilgisayar imkânları kullanılarak Bitcoin madenciliği yapılmak üzere başarısız bir girişimde bulunuldu” dedi.

Süper bilgisayarın, istenmeyen saldırılara maruz kalmaması için internete bağlanması yasak. Ancak tesiste çalışan bazı bilimadamları kripto para madenciliği yapmak için süper bilgisayarı internete bağladı. Bu teşebbüsün hemen akabinde, nükleer merkezin güvenlik departmanı uyarıldı ve Bitcoin madenciliği yapmaya çalışan görevliler gözaltına alındı. Mash gazetesinin haberine göre, gözaltına alınan görevliler Rus Güvenlik Servisi’ne (FSB) teslim edildi.

Rus yerel basın servisinden yapılan açıklamada, “Bildiğimiz kadarıyla, haklarında ceza davası açıldı” denildi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak için bilgisayar işlemci güçlerine ihtiyaç duyuluyor. İşlemci güçleri vasıtasıyla Bitcoin madenciliği yapanlar, Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Soğuk Savaş döneminde SSCB’nin ilk nükleer bombası, Joseph Stalin’in yönetimi sırasında Sarov’da üretildi. Çok gizli şehir, Sovyet haritalarında bile işaretlenmedi ve Rusların ziyaret etmesi için hala özel izinler alınması gerekli.

Saniyede 1 Katrilyon İşlem Yapan Süper Bilgisayar

Sarov kenti, meraklı insanları uzak tutmak için dikenli tel çitlerle çevrili, çok sıkı muhafaza edilen bir nükleer tesise ev sahipliği yapıyor.

2006’da Londra’da eski FSB ajanı Alexander Litvinenko’yu öldürmek için kullanılan radyoaktif polonyum-210’un Sarov’dan geldiğine dair şüpheler var. Bildirildiğine göre Federal Nükleer Merkezi 20.000 kişiye istihdam sağlıyor ve bu tesiste bulunan süper bilgisayarın saniyede 1 petaflop, yani 1 katrilyon (1.000 trilyon) işlem kapasitesini sunuyor.

Kripto para birimi madenciliği, yüksek bilgisayar gücü ve aynı zamanda yüksek miktarda enerji gerektiriyor. Rusya’daki bazı diğer endüstriyel tesislerin kripto madenciliği için kullanıldığı ve bir işadamının Bitcoin madencilik faaliyeti için iki enerji santrali satın aldığı daha önce haber edilmişti.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Arjantin'de Devlete Bağlı Kurumdan Bitcoin İle Fidye İstediler

Arjantin’de Devlete Bağlı Kurumdan Bitcoin İle Fidye İstediler

Advertisements Bitcoin ile fidye olaylarının arttığı şu günlerde şimdi de Arjantin’de devlete bağlı kurumdan Bitcoin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.