Ana Sayfa / Haberler / Rusya İnsanların Bitcoin’lerine El Koyacak!
Rusya İnsanların Bitcoinlerine El Koyacak!
Rusya İnsanların Bitcoinlerine El Koyacak!

Rusya İnsanların Bitcoin’lerine El Koyacak!

Advertisements

Yeni duyurulan bir habere göre Rusya, insanların Bitcoin’lerine el koyacak. Bu haber her ne kadar uçuk ve anlamsız gelse de hükümetin bir takım önlemler için bu veya buna benzer bir çalışmayı yapması bekleniyor. Rusya İç İşleri Bakanlığı tarafından insanların kripto paraları kötü niyetle kullanmaları nedeniyle böyle bir projeye başlayacakları iddia edildi.

Bitcoin’e El Koyulacak

Dünya genelinde kontrolsüz bir şekilde büyüyen Bitcoin ve kripto para hareketleri nedeniyle Rusya’da birçok insan dolandırıcılık nedeniyle polise gider oldu. Çıkartılacak yeni yasa tasarısı ile birlikte gerekli durumlarda insanların Bitcoin ve kripto para varlıklarına el koyulabilecek. Özellikle dolandırıcılık ve yasa dışı para aklama gibi suçlarda işe yarayacak gibi görünüyor. Projenin başına getirilecek Nikita Kulikov, tüm yasaları yakın sürede hazırlayacak. Kulikov’un açıklamaları ise şu şekilde:

“Dijital para kullanarak işlenen suç sayısı sürekli olarak arttığı ve tüketiciler yeteri kadar korunamadıkları için dijital varlıkları kontrol etmenin yeni yollarını bulmak zorundayız.”

İnsanların sahip oldukları Bitcoin varlıklarına el koymak için nasıl bir prosedür izleneceği ise tam olarak bilinmiyor. Herhangi bir kurum veya kuruluş aracılığıyla kontrol edilmeyen Bitcoin sisteminde bankacılık faaliyetleri gibi alıkoymak biraz güç olacaktır. Bu duruma yasal bir statü bağlanıp hayata geçilirse en azından Rusya’daki kripto para borsalarının hükümet ile iş birliği yapması gerekecektir. Aksi taktirde hükümet ile iş yapmayan kripto para borsaları yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin Bitcoin varlıklarını hükümete vermek istemeyebilir. Borsalarda tutulan kripto para varlıklarına el koymak bir nebze mümkün olarak görülüyor ancak, kişiler eğer Bitcoin’leri kendi cüzdanlarında tutarsa bunun ne yolla alınacağı henüz belli değil. Projenin başında olan ekip tam olarak bu ve buna benzer sorunlarla ilgilenmek için hazırlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda alınan kararlar ve uygulanacak yöntemler paylaşılacaktır.

Bitmain Dünyanın En Büyük Kripto Para Madencilik Tesisini Kurdu

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Çin’in Ulusal Blockchain Projesine Polkadot Desteği Ekleniyor

Advertisements Çin’in Ulusal Blockchain Projesine Polkadot Desteği Ekleniyor. Çin hükümeti tarafından desteklenen blok zinciri girişimi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.