Ana Sayfa / Haberler / Rusya, Kripto Para Pazarında Önemli Bir Oyuncu Olabilecek mi?
rusya-kripto-para

Rusya, Kripto Para Pazarında Önemli Bir Oyuncu Olabilecek mi?

Bitcoin.com tarafından tercüme edilen Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VCIOM) tarafından yapılan bir ankete göre, Rusların yüzde 56’sı Bitcoin’den haberdar.

Rusya’daki gençler arasında Bitcoin ve kripto paraların popülaritesi son birkaç ay içinde katlanarak arttı. Anket, 18-24 yaş arasındaki bireylerin yüzde 75’inin Bitcoin hakkında bilgisi olduğunu ve Rusya’nın başkenti Moskova’nın nüfusunun yüzde 74’ünün dijital para birimleri hakkında bilgileri olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte, Bitcoin hakkında bilgi sahibi olan kişilerin yalnızca azınlığı, Rus vatandaşlarının ve sakinlerinin kripto para piyasasına yatırım yapabileceklerini biliyor. Bitcoin konusunda bilgi sahibi olan kişilerin %16’sından fazlası, hala Bitcoin’e yatırım yapmanın Rusya’da yasa dışı olduğuna inanıyor.

Rusya’da Kripto Para Piyasası Durumu

Rus yetkililer, uzun süre kripto para alışverişi hakkında düzenleme yapmak için sessiz kaldılar. Geçen yılın Ekim ayında, Rus yetkililer kripto para ticaretini yasallaştırmaya ve ülkenin kripto para borsalarına lisans verme yoluyla düzenlemeye karar verdiler.

Maliye Bakanı Anton Siluanov yerel basın kuruluşu TASS haber ajansına açıklamasında: “Başkan, kripto para birimleri ile ilgili sorunlardan bahsetti. Bunlar kara para aklama ve kimlik tespiti ile ilgili davalarla ilgili zorluklar içeriyor. Bu nedenle devletin kripto para birimleri, madencilik ve ciro işlemlerini düzenlemesi konusunda anlaştık. Devlet bütün bunları kontrol altında tutmalıdır” dedi.

O tarihlerde, Siluanov ve Rus hükümetinin geri kalan kısmı, kara para aklama ve kripto para borsalarının hileli işlemler yürütmesini önlemek için Müşteriyi Bilin (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarını uygulamak için fikir birliğine vardı. Rus Maliye Bakanlığı Ekim ayında, 2017 yılının sonuna kadar Rus kripto para pazarını düzenlemeyi planladığını kamuoyuna açıkladı. Aynı yılın Aralık ayında, Devlet Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, kripto para düzenlemesini açıkladı ve muhtemelen Mart 2018’de kabul edilecek.

Aksakov, “Sorun şu ki, zaten halihazırda kripto para birimleri alan bir çok insanımız var ve aldatılıyorlar, insanlara mümkün olduğunca kendilerini korumak için yasal olarak çalışma fırsatı vermeliyiz” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete Temmuz 2018’e kadar Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ICO’lar ve dijital para ticareti düzenleme yapmasını istedi.

Rusya Cumhurbaşkanı, bu ayın başlarında TASS ile yaptığı röportajda: “Bu şu an Merkez Bankası’nın ayrıcalığı ve merkez bankası şu ana kadar yeterli yetkiye sahip. Ancak genel olarak gelecekte yasama düzenlemeleri kesinlikle gerekli olacak “dedi. Ayrıca, Putin, Rusya hükümetine, ucuz kaynaklarını ve elektriğini kullanmak için Rusya’ya yeniden gelen maden merkezlerinin sayısının artması nedeniyle, 2017 yılının sonlarında Rus hükümetinden kripto para madenciliği endüstrisini düzgün şekilde düzenlemesini istedi.

Birkaç Rus eyaleti ve şehri, küresel kripto madenciliği endüstrisi milyarlarca dolarlık bir piyasa haline dönüştüğü için kripto para madenciliği yapan işletmelerin Çin’den Rusya’ya gelmeleri ve iş yerlerini yeniden açmaya teşvik ediyor.

Rusya, Kripto Para Sektöründe Önemli Bir Aktör Olabilecek mi?

Yukarıda bahsedilen anket sonuçlarına göre kripto para birimlerinden haberdar olan Rusların dörtte birinden fazlası, Rusya’daki kripto para birimlerine yatırım yapmanın yasa dışı olduğuna ve yerel pazar içindeki düzenlemelerin eksikliğinin Bitcoin’in benimsenmesini kısıtladığına hala inanıyor.

Rusya’nın sanal para pazarını düzgün bir şekilde düzenlenmesiyle, Japonya, ABD ve Güney Kore’ye karşı rekabet edebilmesine olanak sağlayarak muhtemelen faiz, talep ve hacimde bir artışa neden olacaktır.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Umutlandırdı

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Uzun bir süredir analizleri ile ün salmış usta analist Benjamin Blunts (@SmartContracter), altcoin tahmini ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.