Binance %20 İndirim
rusya bitcoin

Rusya Kripto paralar’a vergi getiriyor

Rusya Kripto paralar’a vergi getiriyor

Rus milletvekilleri, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini vergilendirmek için aktif olarak mevzuat hazırlıyor.Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma tarafından yapılan yeni bir duyuruya göre, Duma’nın Devlet İnşa ve Mevzuat Komitesi 15 Şubat’ta kripto para birimi vergilendirmesine ilişkin bir tasarıyı onayladı. Yeni yasa tasarısı, Rusya federal vergi yasasında yapılan bir dizi değişikliği temsil ediyor.

Taslak halindeki tasarının bir parçası olarak Rus hükümeti, Bitcoin gibi kripto para birimlerini mülk olarak tanıdı ve Rus sakinlerinin kripto ticaretinden elde edilen kârları vergilendirmeyi amaçlıyor. Tasarı, vatandaşlar ve yabancılar dahil tüm yerli halkın yanı sıra ülkede kurulmuş Rus ve uluslararası kuruluşları hedefliyor.

Tasarıya göre, listelenen kuruluşlar, toplam gelen veya giden işlem miktarı yıllık bazda 600.000 rubleyi (8.100 dolar) aşarsa, kripto işlemlerini bildirmek zorunda kalacak.

Tasarı, gelen veya giden işlemlerden “geç bildirme” gibi ihlallerin yanı sıra yanlış bilgi ihlalleri için %10’a kadar ceza verileceğini bildiriyor. Taslakta, ödenmemiş veya eksik ödenmiş vergilerin ödemesi için önerilen ceza, ödenmemiş vergilerin %40’ını temsil ediyor.

Ocak ayında Rusya’da kripto paralara yönelik ilk yasa yürürlüğe girmişti

Komitenin onayının ardından resmi devlet kayıtlarına göre, Rus Duma’sının yeni kriptopara yasasını 17 Şubat’ta değerlendirmesi bekleniyor.

Rusya, Ocak 2021’de yerel sakinlerin kripto para birimleri ile ödeme yapmasını yasaklayan ilk kripto yasasını resmen yürürlüğe koydu. Rusya’daki kriptoya yönelik endüstriye yasal statü sağlamasına rağmen, yasa tasarısı; vergilendirme ve madencilik gibi dijital varlıkların belirli alanlarını ele almıyor ve düzenleyici ortamı nispeten belirsiz bırakıyor.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz haftalarda Rusya’daki devlet çalışanlarının elinde tuttuğu kriptoları elden çıkarması gerektiğine dair bir karar çıkarılmıştı. Çalışma Bakanlığı’ndan gelen bir genelgeye göre 1 Nisan’dan önce memurların tüm dijital varlık varlıklarını elden çıkarmaları gerektiği ifade edilmişti. Genelge, Rusya Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri ve devlete ait şirketlerin başkanları ve eşleri ve reşit olmayan çocukları da dahil olmak üzere, Rusya’daki federal ve yerel düzeyde görev yapan bütün memurların Bitcoin ve kripto para birimlerini elde etmelerini ve sahipliklerini yasaklıyordu.

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

Elinde 900 Milyon Dolarlık Shiba Inu Bulunduran Balina Dikkat Çekti

Shiba Inu Fiyatında Yükseliş Sürecek mi? 26 Kasım SHIB Analiz

Shiba Inu fiyatı, iki hafta sonra sıkı bir konsolidasyon aralığından çıktı ve bu da bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.