Binance %20 İndirim
Rusya SWIFT'ten Çıkarılıyor Peki Nedir Bu SWIFT
Rusya SWIFT'ten Çıkarılıyor Peki Nedir Bu SWIFT

Rusya SWIFT’ten Çıkarılıyor! Peki Nedir Bu SWIFT?

Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırıların ardından tüm dünyadan tepkiler çığ gibi yağmaya devam ediyor. Son olarak da ülkelerin aldığı SWIFT kararı ile Rus ekonomisine önemli bir darbe vurulacağı açıklandı. Bankaların onlarca yıllardır kullandığı bir teknolojiye ilişkin merak da bu nedenle giderek artıyor. Peki nedir bu SWIFT ve Rusya’ya ne gibi bir zararı olacak? İşte detaylar..

Bankacılıkta SWIFT Terimi Nedir?

Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve İngiltere tarafından bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması kararı bugün itibariyle alındı. En kısa sürede uygulamaya geçirilmesi beklenen bu karar ile birlikte Rus bankalarının işi giderek zorlaşacak. Çünkü bankacılıkta aşina olunan bu SWIFT terimi finansal işlemlerde altın standart olarak kabul ediliyor. Toplamda 200 ülkede 11 binden fazla kurumun kullandığı bu teknoloji dünya çapında bankalar ve finans kurumları arası bir mesajlaşma sistemi olarak özetlenebilir. Günde ortalama olarak 40 milyondan fazla kullanılan SWIFT sistemi sayesinde uluslararası para transferleri gibi işlemler gerçekleştirilmekte.

SWIFT teknolojisi için ilk adımların 1973 yılında atıldığı biliniyor. Toplamda 239 banka tarafından oluşturulan bu teknoloji şimdi binlerce kurumun mesajlaşmasını sağlamakta. İlk olarak ödeme işlemlerinde kullanılsa da zamanla menkul kıymetler, hazine tahvilleri, alım satımlar ve sistemsel işler için de kullanılır hale geldi. Kısacası bankalar ve finansal kuruluşlar için SWIFT’in büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

SWIFT Kararı Rusya’yı Nasıl Etkileyecek?

Ukrayna’ya saldırmasının ardından ağır yaptırımlara uğrayan Rusya şimdi de SWIFT kısıtlamasına uğruyor. Rus bankalarının sisteme erişmesini engelleyecek olan bu kararla birlikte halkın uluslararası işlem yapması zorlaşması beklentisi doğdu. Buna ek olarak yine Rus finans sistemlerinin de SWIFT kararı ile sekteye uğraması bekleniyor.

Rusya için beklenmedik olan bu kararla birlikte kripto para sektörünün dikkati söz konusu alana kaymış durumda. Halkın uluslararası alanda işlem yapmakta zorlanması nedeniyle kripto paralara yönelmesi bekleniyor. Özellikle de sabit değerli token projeleri sayesinde ülkeler arası para transferleri Rus halkı tarafından kullanılabilir.

Binance, Halka Yardım İçin Ukrayna Acil Yardım Fonu’nu Duyurdu

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.