Ana Sayfa / Bitcoin / Sınırsız Nakit Duyurusunun Ardından Bitcoin Fırladı
Sınırsız Nakit Duyurusunun Ardından Bitcoin Fırladı
Sınırsız Nakit Duyurusunun Ardından Bitcoin Fırladı

Sınırsız Nakit Duyurusunun Ardından Bitcoin Fırladı

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan sınırsız nakit duyurusunun ardından Bitcoin fiyatı adeta fırladı. Para basma faaliyetlerinin gerçek boyutunu açıklayan FED, bu sayede kripto para dünyasına da katkıda bulunmuş oldu.

Haftaya 6.000 dolar seviyelerinde başlayan Bitcoin, yazının kaleme alındığı sıralarda ise 6.501 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 10 değer kazanmasıyla da tekrar umut ışıklarını göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Birçok yatırımcı corona virüsünün ortaya çıkardığı dalgalanma nedeniyle kripto paralardan da uzaklaşmıştı. Nakde geri dönüş yapan yatırımcılar, FED tarafından yapılan açıklama ardından tekrardan piyasalara giriş yapmış bulunuyor. Bu sayede de kısa süre içerisinde fiyatlarda tekrar çıkış görüldü.

ABD tarihinin en büyük dolar basma faaliyetini gerçekleştirecek olan FED’in bu hareketi şimdiden birçok kişiyi heyecanlandırdı. Şirketlere ve bankalara sunulacak likiditenin neredeyse sınırsız olduğunun belirtildiğini de hatırlatmak gerek. Minneapolis Merkez Bankası başkanı Neel Kashkari tarafından bu konu hakkında yapılan bir açıklama ise şu şekilde oldu:

“Merkez Bankası’nda sınırsız miktarda nakit var. Bankacılık sisteminde yeterli nakit olmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

FED tarafından yapılan bu açıklama piyasalar üzerinde olumlu etki gösterse de, bu hareketin uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabileceği de düşünülüyor. Bitcoin stok-akım modelinin yaratıcısı PlanB, haberlerin ardından Fed’in eylemlerini ”Zimbabwe’ye dönüşüyor” diyerek eleştirisini gösterdi.

Blok ödülünün yarı yarıya düşmesine 2 aydan az süre kalması ile birlikte stok-akım modeline göre işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Stok-akım modeli aynı zamanda, Bitcoin fiyatının 2021 ile 2024 yılları arasında ortalama 100 bin dolarda olacağını öngörmekte. Bu her ne kadar uçuk bir tahmin olsa da Bitcoin ve kripto para dünyasının her geçen gün şaşırtmaya devam ettiğinin altını çizmek gerek. Oldukça iddialı bir tahmin olan 100 bin dolar seviyesinin görülüp görülmeyeceğini merakla bekliyor olacağız.

Interpol Tarafından Dark Web’de Bitcoin’in İzi Sürülecek

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Umutlandırdı

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Uzun bir süredir analizleri ile ün salmış usta analist Benjamin Blunts (@SmartContracter), altcoin tahmini ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.