Ana Sayfa / Altcoinler / Stellar Lumens (XLM) Nedir? Stellar Nasıl Alınır?
Binance %20 İndirim

Stellar Lumens (XLM) Nedir? Stellar Nasıl Alınır?

Stellar, dünyanın her yerinde bulunan bankaları, kişileri ve ödeme ağlarını birbirine bağlayan finansal ürünler geliştirmek için açık bir platformdur. Başarılı bir kripto para girişimcisi tarafından kurulmuş ve etkileyici bir danışman grubu destekli Stellar, uluslararası ödeme yapma ve para transfer şeklini değiştirebilir mi?

Stellar’a yönelik hazırladığımız bu yeni başlayanlar kılavuzunda, aşağıdaki sorulara cevap bulabileceksiniz:

Stellar nedir?
Stellar Nasıl Çalışır?
Stellar XLM Nasıl Satın Alınır?
En İyi Stellar Cüzdanı
Sonuç

Stellar Nedir?

Stellar, e-posta göndermek kadar ucuz kolay uluslararası para göndermeyi amaçlayan bir dağıtılmış ödeme ağıdır. Stellar, Lumens (XLM) adı verilen bir kripto para birimi sunarken, para birimi ağ tasarımında yalnızca tamamlayıcı bir role sahiptir. Stellar’ın birincil kullanım amacı, banka dışına transferler ile bankacılığın etrafında dönüyor ve ağ her şeyden önce erişilebilirlik, güvenlik ve düşük işlem ücretlerini ön planda tutuyor. Nihai hedef, şu anda pahalı ve eski finansal kurumlar tarafından yetersiz kalan fakirler dahil olmak üzere herkesi kapsayan bir finansal ağ oluşturmaktır.

Stellar, 2014 yılının başında Jed McCaleb tarafından kuruldu – aynı Jed McCaleb P2P dosya paylaşım ağı kurmaktan sorumlu eDonkey, Bitcoin borsa platformu Mt. Gox ve Ripple projelerinde görev aldı. Stellar’ın geliştirme ekibinin önemli üyeleri arasında Keith Rabois, Matt Mullenweg, Sam Altman ve Naval Ravikant yer alıyor.

Stellar adı iki varlığa verilir:

Stellar ağı, finansal işlemlerin yürütülmesinden sorumlu dağıtılmış ödeme ağına ilişkindir. Lümens (XLM), Stellar ağına özgü tokenlerdir; öncelikle köprü para birimi olarak hizmet ediyor.

Stellar Geliştirme Vakfı (SDF) Stellar.org olarak da adlandırılan, Stellar ağını sürdürmekten sorumlu kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Operasyonel maliyetler, halkın vergiden düşülebilir bağışlara ek olarak lansman sırasında elde tutulan toplam Lümen arzının %5’i tarafından karşılanmaktadır.

Stellar, Jed McCaleb’in felsefi farklılıklara dayanarak projeden ayrılmasıyla Ripple protokolünün çatalı olarak başladı. McCaleb’in Ripple’den ayrılması, XRP pazarında önemli bir etkisi olacak olan 9 milyar Ripple’ın tamamını satmaya çalışmasıyla olaylı oldu. McCaleb daha sonra, bir seferde satabileceği XRP miktarını sınırlayacak bir mahkeme anlaşmasında Ripple ile anlaşmaya vardı.

Başlangıçta Ripple’den alınan koda dayanan Stellar , temelde Ripple uzlaşım mekanizmasının kusurları olduğunu iddia ettikten sonra Kasım 2015’te komple bir ağ yükseltme işlemine tabi tutuldu. Bu yükseltme işleminden sonra XLM artık tamamen farklı bir ağ kullanmaya başladı. Stellar artık Ripple çatalı olarak görülmedi.

Stellar Nasıl Çalışır?

Stellar, Ripple gibi öncelikle bir ödeme ağı ve ikincil olarak bir kripto para birimidir. Stellar kripto para birimi olan XLM’yi, klasik para birimlerini değiştirmeye çalışmak yerine daha iyi aktarmak için bir araç olarak kullanır.

Stellar: Blockchain’in PayPal’ı

Stellar ödeme ağı yüzeysel olarak, PayPal’a benzer şekilde çalışır. İlk olarak, kullanıcılar bir banka gibi güvenilir bir aracıyla Stellar’a para yatırırlar. Stellar daha sonra hesabına uygun miktarı verir ve kullanıcılar bu fonları ağdaki herhangi birisine gönderirler.

Stellar’ın ödeme ağı, Bockchain teknoloji kullanımıyla kendisini PayPal’dan ayırır. Blok zincirleri, geleneksel sunuculara ademi merkeziyet, şeffaflık ve güvenlik gibi sayısız avantajlar sağlar. Belki de PayPal üzerinden Stellar’ı seçmenin en cazip nedeni Stellar’ın son derece düşük işlem ücretidir. İşlem ücretleri, ağ spamını önlemek amacıyla Stellar’da bulunur ve bu nedenle çok ucuzdur. Taban ücretleri şu anda .00001 XLM’ye ayarlandı – bir kuruşun bir kısmı.

Stellar, bu düşük ücretleri muhafaza edebilir; çünkü işlem yapan tüm taraflar aynı ağa aittir. Bu, çoğu zaman uzun bir dizi işleme tabi olan, hedeflerine giden yolda birden fazla dönüşüm ve işlem ücreti gerektiren geleneksel finansal sistemler yoluyla yapılan işlemlerin aksine çalışır. Stellar, diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında bile ucuzdur, çünkü ödeme yapılacak madenciler yoktur. Stellar’da toplanan işlem (komisyon) ücretleri, daha sonra enflasyon yoluyla ağa yeniden dağıtılır.

Birden Fazla Dövizli İşlemler

Stellar, uluslararası para ödemelerini birden fazla para birimli işlemlerde kolaylaştırıyor. Örneğin, ABD doları bakiyenizi kullanarak bana bir euro göndermek istediğinizi varsayalım. Bu işlem birkaç farklı şekilde tamamlanabilir:

Para birimi dönüştürme: Stellar defteri, döviz işlemleri yapmak için her para birimi / ihraççısı eşleştirmesi için yerel bir sipariş defterine sahiptir. Bu durumda, Stellar USD için EUR satmak ve ticareti otomatik olarak tamamlamak isteyen birini arar.
Lümens kullanın: Lümens(XLM), Stellar ağının kripto para birimidir. XLM, iki para birimi arasında aktif bir pazar olmadığında köprü para birimi olarak hareket edebilir. Kimsenin EUR karşılığında EUR satmak istememesi durumunda, Stellar aynı anda bir XLM -> EUR teklifinde bulunması nedeniyle bir USD -> XLM teklifi arayacaktır. Şebeke, daha sonra bu değişimleri yapar ve USD -> EUR dönüşümünüzü tamamlar.

Son olarak, önceki seçeneklerin tükenmesi durumunda Stellar ağda kullanılabilir teklifler arar ve en sonunda istenen dönüşüme bir yol bulur. İşte bu işlemin nasıl göründüğüne dair bir örnek yol: EUR’dan TL’ye, TL’den BTC’ye, BTC’den XLM’ye, XLM’den USD’ye.

Stellar Uzlaşı Protokolü: İşlemlerin Doğrulanması

Stellar, madencilerini Blockchain’i korumak için ödüllendiremeyebilir, ancak hala yapacakları bir işi vardır. Stellar düğümler, işlemlerin geçerli olup olmadığını belirlemek için Stellar Consensus Protocol (Stellar Konsensüs Protokolü) adı verilen değiştirilmiş bir ‘federe edilmiş Bizans anlaşması’ biçiminde fikir birliği kullanırlar. Bu sistemde, her düğüm, dinlemek istediği diğer düğümlerin bir listesini tutar; bu da bir zincirinin aslında “Arkadaşlarımın X miktarı ona güveniyorsa bu işleme güvenirim” diyerek sonuçlanır.

Stellar Konsensüsü Protokolü, açık bir üyelik sistemi olarak düşünülür: herkes, bir doğrulama düğümü olmak için özgürdür ve düğümler merkezi bir makamdan bir liste beslemek yerine diğer düğümleri takip etmeyi seçebilir. Bu, Stellar’ın ağ tasarımını, Ripple veya NEO gibi temsil edilen Bizans hata toleransı (dBFT) kullanan benzer ağlardan daha ademi merkezileştirir hale getirir.

Şu anda bu noktada Stellar’ın yalnızca ağına güç sağlayan 20-30 düğüm olduğu söyleniyor. Bu katılım eksikliği, ekonomik olarak teşvik edilmiş konsensüs mekanizmalarından vazgeçmeyi tercih eden sistemlerin ortak bir yan etkisidir. Doğrulayıcılar, Stellar’da kaynaklarını ağ uğruna adamak istemektedirler.

Stellar Ağı Üzerindeki Enflasyon

Stellar ağına her yıl %1 oranında yeni Lümens eklenir. Enflasyon mekanizması haftalık olarak çalışır ve enflasyon havuzunu Stellar ağı üzerindeki herhangi bir hesaba, toplam oyların %0,05’inden fazlasını alır. Enflasyon havuzunun büyüklüğü aşağıdaki formüle göre belirlenir: (mevcut lümen sayısı) * (haftalık enflasyon oranı) + ücret havuzu. Oylar tuttuğunuz lümen miktarına göre ağırlıklandırılır; 1 lümen 1 oy demektir.

Her hesapta bu oy verme sürecine katılma imkanı vardır, ancak şanslı kazananlar toplam oyların %0,05’ini en az kazanmaları gerekecektir – bu günümüz dolaşan kaynaklara dayalı 9,233,901 oy anlamına gelir. Kazananlara, enflasyon havuzundaki paylarından ödenir; toplam oyların %5’ini ve toplam havuzun %5’ini kazanacaksınız. Bazı XLM sahipleri, oy verme yetkilerini belirlenmiş bir hesaba birleştirdikleri ve kazançlarını tüm katılımcılar arasında paylaştığı gruplar oluşturdu.

Stellar XLM Nasıl Satın Alınır?

Stellar (XLM), Binance ve Bittrex de dahil olmak üzere çeşitli kripto para borsalarından satın alınabilir. Bu iki borsa, tek başına XLM’de günlük 16 milyon ABD doları üzerinde bir birimi ele alıyor.

En İyi Stellar (XLM) Cüzdanları

XLM’nizi güvenli bir şekilde tutabilen cüzdanlar sağlıklı bir şekilde seçilmiştir. Stellar.org, 4 masaüstü cüzdan, 4 cep cüzdan ve 8 web cüzdan olmak üzere toplam 11 uyumlu cüzdan seçeneği sunuyor. XLM’nizi saklamak için en güvenli yer bir donanım cüzdanıdır. Ledger Nano S XLM ile uyumlu bir iyi bir seçenektir.

Stellar’ın cüzdan sayfasındaki sorumluluk reddi beyanına değinmek yararlı olacaktır: ” Stellar.org bu cüzdanlardan herhangi birine sahip değildir, bunları elinde tutmaz veya işletmez.”

Sonuç

Stellar, dünyanın her yerine kolay ve ucuz para göndermenin standart metodu olmak istiyor. Ekip, büyük riskten kaçınan bankalar yerine para transferi ve havale şirketlerine odaklanan aşağıdan yukarıya bir yaklaşım benimsiyor. IBM, Stellar’ı kullanacaklarını açıkladı, bu oldukça iyi bir başlangıç.

Stellar’ın görüşlerine göre, para transferlerinde, özellikle uluslararası para transferlerinde kesilen ücretlerin yoksullar üzerinde orantısız bir etkisi var. Örneğin, çalışan aileler her yıl Western Union veya benzeri aracı ücretleri için 44 milyar dolar harcıyorlar. Stellar, bu muazzam rakamları, eski bir finansal mimari yüzünden (bankacılık kuruluşlarına atıf) insanlardan alınmasının gereksiz bir harcama olarak görüyor.

Stellar kendisini ortada yalnız başına buluyor: tamamen mirasçı kalabalığın içinde değil, eski ödeme ağı kalabalığında değil. Stellar, PayPal’dan çok daha adem merkezlidir, ancak doğrulama düğümleri için teşvik mekanizması bulunmamakla birlikte, Stellar’ın nasıl merkezden uzak kalacağı henüz belli değil. Stellar’ın nihai başarısı, eski finansal kurumlar tarafından kabul edilmesine ve ağın nasıl ölçeklenebileceğine bağlı olacaktır. Bununla birlikte, Stellar başarılı olursa, insanların para transferi biçiminde devrim yapma potansiyeline sahiptir.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Terra’nın Sabit Token Projesi UST’nin Çöküşüyle Bizleri Neler Bekliyor?

Terra’nın UST sabit token projesinin çöküşü, stabilcoin alanının geleceği hakkında ciddi bir tartışmaya yol açarken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.