Ana Sayfa / Haberler / Steve Wozniak: “7 Bitcoin’im Dolandırıcılık Yöntemiyle Çalındı”
steve-wozniak-bitcoin

Steve Wozniak: “7 Bitcoin’im Dolandırıcılık Yöntemiyle Çalındı”

Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, kredi kartı dolandırıcılığı yöntemiyle yedi Bitcoin’i çalındığını söyledi.

Hindistan Times gazetesine yaptığı bir röportajda Wozniak, başlangıçta Bitcoin’i yatırım amaçlı olarak almadığını, bir deney yapmak için aldığını ifade etti, “Ben bir gün seyahat edebileceğim, kredi kartların, cüzdanların veya paranın yerini alabileceği için onları aldım. Daha sonra hangi otellerin ve tesislerin Bitcoin’i kabul ettiğini inceledik, çok kısıtlı ve zor olduğunu fark ettim. Ben de Bitcoin’lerimi çevrimiçi ticaret yaparak satmaya çalıştım.”

Çalıntı Kredi Kartıyla Bitcoin Alımı Yapıldı ve Ödeme İptal Edildi

Steve Wozniak’ın, Bitcoin’lerini çevirmiçi bir borsada satmak yerine online bir platformda iletişim kurduğu birine satmaya karar vermesi trajediyle sonuçlandı. Wozniak, “Blockchain, Bitcoin’lerin kime ait olduğunu belirliyor. Ancak bu dolandırıcılık olmayacağı anlamına gelmiyor” dedi. “Dolandırıcılık yüzünden benden 7 Bitcoin çalındı. Birileri BTC’lerimi kredi kartıyla satın aldı ve ardından kredi kartı ödemesini iptal etti. Bu kadar kolay oldu! ve ödemeler çalıntı bir kredi kartıyla yapıldı, böylece ne parayı nede Bitcoin’leri asla geri alamazsınız.”

Wozniak, Bitcoin’leri neden sattığı sorusuna, “Bitcoin fiyatına bakmak için çok fazla zaman harcıyordum. Kazançlarımı sürekli kontrol etme dürtüsü beni rahat bırakmadı ve bende BTC’lerimi satmaya karar verdim, biri hariç hepsini sattım. 1 tane Bitcoin deneme için yeterli.”

Wozniak’ın hikayesi, bazı yöntemleri kullanarak Bitcoin satmanın tehlikelerini ortaya koyuyor. Kredi kartları veya PayPal ve Neteller gibi eWallet benzeri hizmetleri içeren kişiler arası ticaretler orijinal gönderene iptal edilmesi durumunda para geri yüklenebilir. Bu nedenle, kripto paraların satılması amacıyla yüksek riskli bir ödeme yöntemi kategorisini temsil etmektedirler. Kişiler arası işlemler nakit veya doğrudan banka havalesi ile gerçekleştirildiğinde daha güvenlidir.

Ancak bununla birlikte, elden nakit yöntemiyle kripto para ticareti yapılması da kendi sorunlarını ortaya koymaktadır. Yüz yüze elden nakit yöntemiyle yapılan Bitcoin alım satımlarında pek çok yaşanan olay söz konusu. Yakın zamanda yaşanan Tayvan’daki son örnekte, 170.000 dolar değerinde BTC’nin soygunuyla ilgiliy. Bir çete, çevrimiçi bir platformda kurbanlarıyla kripto alışverişi yapmak için anlaştı. İki taraf bir araya geldi, satıcı saldırıya uğradı ve 170 bin dolar değerindeki Bitcoin’i saldırganların kontrolü altındaki cüzdana aktarmak zorunda kaldı.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Dün gece saatlerinde düşüş yaşayan Bitcoin piyasası sadece 15 dakikalık süre zarfında 1500 dolar civarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.