Ana Sayfa / Haberler / Tayland Maliye Bakanlığı: Blockchain Faydalı ama İnsanlar Riskleri Bilmeli
Bybit
blockchain-teknolojisi-faydalari

Tayland Maliye Bakanlığı: Blockchain Faydalı ama İnsanlar Riskleri Bilmeli

Tayland Merkez Bankası ve Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), üstünde çalıştıkları resmi rapora göre kripto para piyasası yatırım riskleri hakkında müşterileri ve vatandaşları uyarmak gerektiği belirtildi.

Tayland Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sujjapongse’ye göre, Tayland Merkez Bankası, SEC, Maliye Bakanlığı ve Kara Para Aklamayı Engelleme Ofisi tarafından oluşturulan komite kripto para ticareti hakkında yakında kripto düzenlemesi ile nasıl ilerleneceği konusunda bir rapor yayınlayacak.

Sujjapongse, kripto para pazarı yatırımlarının düzenlenmesinin geleceğine atıfta bulunarak, “Bitcoin işlemlerinin, düzenleyicilerin uyarıları ve yönergeleri olmaksızın yapılmasına izin verilmesi kabul edilemez.”

Eylül 2017’de, Taylandlı SEC , Tayland yasalarına göre menkul kıymetler kategorisine girmek üzere ICO’lara ilişkin düzenlemeler hazırlayacaklarını ilan ederek kitle fonlaması (ICO) destekleme konusunda isteklilik gösterdi.

Sujjapongse, kripto pazarlarındaki son dalgalanmalarla birlikte, Tayland’da kripto para birimleri düzenlemeye ilişkin bir sonuca varılması için aciliyet ihtiyacı duyuyor. Bununla birlikte, daimi sekreter, Bitcoin (BTC) ve Blockchain teknolojisinin düzenlenmesi arasındaki ayrım yapmayı ihmal etmiyor: “Bitcoin’i tercih etmiyorsanız Blockchain zararlıdır şeklinde düşünmek doğru değildir, çünkü Blockchain teknolojisi ile faydalı işler çıkarabilirsiniz. Blockchain teknolojisini kullanarak fayda sağlayabiliriz.”

Tayland’daki bazı bankalar, finansal hizmetler için Blockchain tabanlı teknolojilerden faydalanmaya başladılar. Tayland Bankası, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin ile finansal işlemlerin hız ve güvenliğini artırmak için Ethereum ve diğer Blockchain hizmetlerini kullanma imkânı hakkında Ağustos 2017’de bir toplantı gerçekleştirdi. Kasım 2017’de Tayland’daki Ayudha Bankası, sözleşme yönetimi sürecini hızlandırmayı amaçlayan IBM ile bir Blockchain pilot projesi başarıyla yürüttü.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

El Salvador Başkanı Ülkesi İçin Bitcoin'leri Telefonundan Aldığını Açıkladı

El Salvador Başkanı Ülkesi İçin Bitcoin’leri Telefonundan Aldığını Açıkladı

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.