Binance %20 İndirim
tayland CBDC

Tayland Merkez Bankası CBDC İçin Pilot Uygulama Başlatıyor

Tayland Merkez Bankası (BOT) Cuma günü yaptığı açıklamada, 2022’nin sonlarında veya 2023’ün ortalarında bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmeyi planladığını duyurdu.

BOT, CBDC’yi test etmek için 10 bin kullanıcı seçecek

BOT, dünya çapındaki merkez bankalarının perakende CBDC geliştirmek için çalışmaya odaklandığını belirtti. Merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para biriminin, gelecekteki finans ve bankacılık sisteminin temeli olmasını beklediğini de ekledi.

Bloomberg’e göre, ülkede henüz perakende CBDC ihraç edilmesi için bir plan yayınlamadı. Test aşamasının, teknoloji ve tasarım açısından uygunluklarını değerlendirmelerine yardımcı olacak bir çalışmanın parçası olduğunu belirtti. Test, birkaç seçilmiş katılımcı ile dar bir ölçekte gerçekleştirilecek.

Nakit işlemleri gerçekleştirmek için alternatif bir ödeme seçeneği olarak CBDC kullanılacak. Habere göre, test için üç şirkete sahip yaklaşık 10.000 perakende kullanıcısının seçildiğini belirtiyor. Bank of Ayudhya, Siam Commercial Bank ve 2C2P, Tayland Merkez Bankası tarafından seçilenler arasında.

Perakende CBDC, bir merkez bankası tarafından verilen dijital bir para veya nakit biçimi olarak tanımlanabilir. Hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak gönderilip alınabildiği için harika bir kullanım durumu vardır. Bu arada BOT, dijital varlıkların kullanımına karşı çıkmakta. Banka, riskle ilgili hizmetler için ödeme olarak Bitcoin ve Ethereum kullanma konusundaki duruşunu olumsuz tutmaya devam ediyor.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.