Ana Sayfa / Haberler / Telegram Yasal Baskılar Nedeniyle GRAM Token Projesini Durdurdu
Telegram Yasal Baskılar Nedeniyle Gram Token Projesini Durdurdu
Telegram Yasal Baskılar Nedeniyle Gram Token Projesini Durdurdu

Telegram Yasal Baskılar Nedeniyle GRAM Token Projesini Durdurdu

Telegram CEO’su tarafından yapılan bir açıklamada yasal baskılar nedeniyle GRAM token ve Telegram Open Network projelerinin durdurulduğu duyuruldu. İki uygulamanın da fişini çeken Telegram uzun bir zamandır yasal olarak baskı altındaydı. TON ağını ve GRAM token projesini ilk olarak 3 yıl önce duyuran şirket bu açıklamayla birlikte projeleri durdurduğunu açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile uzun zamandır irtibat içerisinde olan Telegram’a birçok dava açılmıştı. ABD yasaları gereğince bunun yasal olmadığını belirten mahkeme ve davalar sonrasında projenin fişi çekildi. Telegram’ın CEO’su Pavel Durov, 12 mayıs tarihinde yayınladığı mesajında iki projenin de durdurulduğu açıklamasını yaptı. Akıllara gelen başka bir ülke üzerinden yayınlanması sorularına da şirketten gelen açıklama şu şekilde:

“ABD mahkemesi, Gram token’ların yalnızca ABD’de değil, küresel olarak da dağıtılamayacağına hükmetti. Neden? Çünkü, ABD vatandaşları TON platformuna başlatıldıktan sonra erişmenin bir yolunu bulabilir. Bunu önlemek için, Gram dünyanın hiçbir yerinde dağıtılamamalıydı, diğer ülkeler buna izin verse bile.”

Kısacası tüm dünyada Telegram bu projeyi yayınlayamaz ve duyuramaz durumuna geldi diyebiliriz. Şirketin artık herhangi bir yasal yolla projeyi yayınlama ihtimali kalmadığı için de projelerin fişi tamamen çekilmiş durumda. İlerleyen dönemlerde ABD mahkemelerine tekrardan bir başvuru yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor. ABD mahkemeleri tarafından alınan karara istinaden yapılan yorum ise şu şekilde oldu:

“Mahkeme kararı, diğer ülkelerin kendi vatandaşları için neyin iyi ve neyin kötü olduğuna karar verecek egemenliğe sahip olmadığını gösteriyor.”

Bu açıklamasında ABD’nin diğer ülke mahkemelerinden de kendini üstün gördüğüne dikkat çeken Telegram diğer ülkelerden yardım isteyebilir. Özellikle de ABD ile arası iyi olmayan ülkelere başvuru yapılması halinde o ülke üzerinden projenin tekrardan hayata geçirildiğini görebiliriz. Bu durum şuan için sadece hayalden ibaret olsa da imkansız değil. İlerleyen dönemlerde yaşanacak gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bitcoin 2020 Yılının En Çok Kazandıran Varlığı Konumunda

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

E-bebek Hacklendi ve 300 BTC Fidye İsteniyor İddiası

E-bebek Hacklendi ve Bitcoin’le Fidye İsteniyor İddiası!

Ülkemizde faaliyet veren en büyük bebek ve çocuk ürünleri sitesi olan e-bebek bir süredir internet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.