Ana Sayfa / Altcoinler / Terra’nın Sabit Token Projesi UST’nin Çöküşüyle Bizleri Neler Bekliyor?
Binance %20 İndirim

Terra’nın Sabit Token Projesi UST’nin Çöküşüyle Bizleri Neler Bekliyor?

Terra’nın UST sabit token projesinin çöküşü, stabilcoin alanının geleceği hakkında ciddi bir tartışmaya yol açarken, kripto pazarındaki duyarlılık da ciddi şekilde zarar gördü. UST, bu haftanın başlarında dolar sabitlemesini yok etti ve o zamandan beri 1: 1 sabitlemesini geri kurtarmaya çalışıyor. Kurucu Do Kwon ve Luna Vakfı yetkililerinin düzeltici önlemleri pek bir şey etki gösterebilmiş değil.

Dünyanın en büyük stabil kripto parası olan Tether (USDT) de satış baskısı altında görünüyor ve 1 dolarının %4’ten fazla altında satış yapıyor. Bu zayıflık, hükümetlerin bunu kripto para birimi sektöründe daha katı düzenlemeler çıkarmanın bir örneği olarak kullanabileceği yönündeki spekülasyonları körüklemiş durumda.

Hükümetler stablecoin’leri yasaklayabilir mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu son çöküşün ardından stablecoin ihracına ek kısıtlamalar getirebilir. Daha fazla kripto düzenleme arayan hükümetlerin ortak bir düşüncesi, yatırımcı korumasıdır. Terra birkaç gün içinde milyarlarca yatırımcı parasını ortadan kaldırdığı için bir çalışmaya başlama fikrine sahip olabilirler.

Tanınmış kripto avukatı John Deaton, SEC Başkanı Gary Gensler ve Senatör Elizabeth Warren’ın Terra kazasını düzenleyici amaçlar için “Kanıt A” olarak kullanabileceğini söyledi.

Bloomberg ile yaptığı bir röportajda Gensler, kısa süre önce kripto para birimlerini müşterilerinin çıkarlarına karşı ticaret yaptıkları için eleştirdi. Gensler ayrıca yatırımcıların endişelerini gideren birkaç spot kripto ETF denemesini kayda aldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de yakın zamanda Senato Bankacılık Komitesi oturumu sırasında UST’den bahsetti. Yellen, Terra’nın düşüşü gibi olası finansal risklerden kaçınmak için daha iyi kripto para birimi kontrolü çağrısında bulundu.

Stabelcoin’in ölümü CBDC için bir nimet mi?


Hükümetler, kendi dijital bankalarını (CBDC’ler) başlatmak için mevcut stablecoin yolunu kullanabilir. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke zaten kendi dijital tokenlerini oluşturmak için çalışıyor.

Mart ayında İngiltere Merkez Bankası, mevcut haliyle istikrarlı hisse senetlerinin önemli bir finansal risk oluşturduğunu söyledi. Alanın daha iyi düzenlenmesi ve muhtemelen hükümet destekli bir alternatif için çağrıda bulunuyor.

Kripto para birimlerini doğrudan yasaklayan Çin, bu yıl dijital yuanı tanıttı. Daha kripto karşıtı bir duruş benimseyen Hindistan’ın da kendi CBDC’sini kurma planları olduğu biliniyor. Bu yüzden ilerleyen günlerde stablecoin piyasalarında yaşanan kargaşaların devletler tarafından bir fırsata dönüştürüldüğünü görebiliriz.

Sabit Token Lideri Tether de Dalgalanmalardan Etkilendi

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

celsius network

Celsius (CEL) Bir Haftada Yüzde 300 Değerlendi

Son günlerde adından sıkça söz edilen Celsius (CEL) bir haftada %300 değer kazanmış durumda. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.