Ana Sayfa / Analizler / Tether bank bitcoin yatırımını açıkladı
tether bank

Tether bank bitcoin yatırımını açıkladı

Advertisements

Tether bank bitcoin yatırımını açıkladı.

Stablecoin USDT’yi çıkaran şirket olan Tether için rezerv tutan Bahamalar merkezli banka Deltec dün, büyük bir Bitcoin (BTC) pozisyonu olduğunu belirtti. Yatırım direktörü Hugo Rogers, 2020 inceleme videosunda Deltec’in fonları hakkında şunları söyledi:

“AYRICA, SON ZAMANLARDA BÜYÜK İLGİ GÖREN BİTCOİN’DE DE BÜYÜK POZİSYONLARIMIZ VAR. MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN YAKLAŞIK 9.300 DOLARDAN BİTCOİN SATIN ALDIK, 2020 YILI BOYUNCA BU DURUM YARARLI OLDU. LİKİDİTE KRİZİ KIZIŞMAYA DEVAM ETTİKÇE BU YATIRIMIMIZIN 2021’DE DE İYİ SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ.”

Tether, Deltec’in belki de en ünlü müşterisi. Piyasa veri sağlayıcısı CoinMarketCap’e göre Tether’in dolaşımdaki arzı 24,3 milyar USDT. Stablecoin çıkaran şirket, her bir USDT’nin “rezervleri tarafından tamamen desteklendiğini” ve her USDT’nin dolara sabitlendiğini iddia ettiğinden bu durum; bankada 24,3 milyar dolarları olması gerektiği anlamına gelir. Tether’in web sitesine göre, rezervleri “geleneksel para birimi veya nakit benzerlerini içerir, zaman zaman diğer varlıkları ve Tether tarafından üçüncü şahıslara verilen kredilerden alacakları içerebilir.”Decrypt’te yer alan habere göre asıl soru şu: Tether kısmen Bitcoin tarafından da destekleniyor mu? Öyleyse Bitcoin fiyatındaki bir düşüş yatırımcıların fonlarını kaldırma olanağını da düşürebilir. Cevap ise belirsiz.

Haber kaynağına göre Tether genel danışmanı Stuart Hoegner, “Deltec Bank & Trust Limited’ın müşterileri adına dijital token’ları satın almasıyla ilgili yaptığı son açıklamaların farkındayız. Tether, rezervleriyle ilgili kararları dış kaynak olarak kullanmaz. Deltec, Tether adına veya Tether için dijital token satın almaz,” dedi.Evrakta yazılanlara gelince, Tether’in 1 Haziran 2018’de yayınlanan son şeffaflık güncellemesi, iki banka hesabına dağıtılan toplam 2,54 milyar ABD doları olduğunu iddia ediyor. Bu miktar, o sırada bildirilen piyasa değerinden bile daha fazlaydı.

Deltec’in açıkladığı, Tether tarafından yazılan 1 Kasım 2018 tarihli bir mektup, görünüşe göre Tether’in bir müşteri olduğunu doğruladı. Ancak hesaptaki meblağ konusunda yaratıcı bir üslup kullanılmıştı: “31 Ekim 2018 mesai bitimi itibariyle bankamızdaki hesabınızın portföy nakit değerinin 1.831.322.828 dolar olduğunu teyit ediyoruz.”Dahası, Tether Deltec’in tek müşterisi olmadığı için Deltec, Bitcoin’i hangi müşterileri için tuttuğunu açıklamadı. Hatta bir kripto şirketi de banka ile çalışıyor gibi görünüyor.

Tether soruşturmalara da konu oldu

Yani, bunların çoğu önemsiz de olabilir. Ancak bazıları bu durumu önemli görüyor. Özellikle Tether’in yöneticilerinin yöneticilik yaptığı kripto borsası Bitfinex’in Deltec’te büyük bir hissesi olduğu söylentileri nedeniyle bu merak ediliyor.

Tether sadece söylentilerin odağı değil. Aynı zamanda New York Başsavcılık Ofisi soruşturmasının da konusu. NYAG, Bitfinex’in Tether’e 1 milyar dolarlık zararı gizlemek için kredi verip vermediğini açıklıyor.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Ethereum Savunucusundan Çarpıcı Cardano Yorumu

Advertisements Ethereum Savunucusundan Çarpıcı Cardano Yorumu Cardano yükselişiyle göz dolduruyor. Belli ki, bu yükseliş birilerini kıskandırmış durumda. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.