Binance %20 İndirim

Tether’e Olan Güven Azalıyor mu?

En büyük stablecoin projesi olan Tether (USDT), yatırımcıları büyük piyasa değişimlerine karşı koruyabileceğine ikna edememiş gibi duruyor.

En büyük DeFi stablecoin borsası olan Curve’den gelen veriler, en büyük nakit havuzunun USDT’ye karşı büyük ölçüde önyargılı olduğunu gösterdi. Bu da, yatırımcıların USDT’yi USDC ve DAI gibi diğer sabit tokenler arasında geride gördüğünü göstermekte.

Curve platformundaki bu havuzun %65’i USDT’den, yani tokenin yaklaşık 650 milyon dolarından oluşuyor. Grubun geri kalan %35’i ise eşit olarak USDC ve DAI arasında paylaşılmakta. Haber yayın saatleri itibariyle USDT hala dolar paritesinin biraz altında işlem görüyor ve bunu yaklaşık iki aydır yapıyor. Ayrıca USDC ve DAI’ye karşı bir miktar indirimli olarak işlem görmekte.

Kripto para piyasaları 2020’den bu yana en zayıf seviyelerine düşerken, yatırımcılar bir sonraki süreçte hangi tokenlerin patlayabileceğinden emin değil.

Tether garantilerine rağmen USDT satışları devam ediyor


USDT üzerinde yaşananların bir çoğu, LUNA düşüşünde yaşanan olaylarla birlikte ortaya çıktı. TerraUSD (UST) stablecoin projesinin patlaması, diğer tokenler üzerindeki şüpheleri artırmış durumda. USDT, sabit fiyatının Mayıs ayında kaldırılmasından bu yana büyük ölçüde toparlanmış olsa da, varlıklarının doğasına ilişkin belirsizlik, o zamandan beri tokeni çıkmaza soktu. Kripto para yatırımcıları, Tether’i hangi varlıkların onu desteklediği konusunda açık olmadığı için eleştirmeye devam ediyor.

USDT’nin toplam piyasa değeri, kripto para çöküşünün telaşı ortasında Mayıs ayından bu yana yaklaşık 15 milyar dolardan fazla değer kaybederek 66 milyar dolara kadar düşmüş durumda.

Tether’in yatırımcılara rezervlerinin istikrarlı olduğuna dair güvence verme girişimlerine rağmen, stablecoin projesinin piyasa değeri düşmeye devam ediyor. Geçen hafta yayınlanan bir rapor, giderek daha fazla şort satıcının USDT’ye karşı bahis oynadığını öne sürüyor.

Tether’in istikrarlı geçmişi

USDT üzerinde yaşanan olaylara rağmen, stablecoin şimdiye kadar tüm işlemlere başarıyla uydu ve bunu beş yıldan fazla bir süredir yapıyor. Tether, 66 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan stablecoin projesini desteklediğini ve birkaç kripto para piyasa çöküşünü atlattığını belirtmekte. Son zamanlarda, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından da USDT hakkındaki belirsizliğin asılsız olduğu ve stablecoin’e güvendiği söylenmişti.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Dogecoin (DOGE) Kendi İçinde Yeni Bir Rekor Daha Kırdı

Piyasalar Düşerken XRP ve Dogecoin Fiyatında Artış Yaşanıyor

Küresel kripto piyasasının değeri, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi önde gelen kripto paraların kırmızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.