Ana Sayfa / Bitcoin / Türk Halkının Tercihi Bitcoin Mi Yoksa Altın Mı?
Türk Halkının Tercihi Bitcoin Mi Yoksa Altın Mı?
Türk Halkının Tercihi Bitcoin Mi Yoksa Altın Mı?

Türk Halkının Tercihi Bitcoin Mi Yoksa Altın Mı?

Dünya genelinde birçok hisse senetleri dibi boylarken insanların yatırım tercihleri de değişmeye başladı. Artık insanlar altına olduğu kadar kripto paralara da ilgi duymaktalar. Peki ya Türk halkının bu konuda tercihi ne? Halkımızın tercihi Bitcoin mi yoksa altın mı? İşte merak edilen bu sorunun cevabını istatistiklerle vermeye çalışacağız.

Türk halkı için altının yüzyıllardan beri geleneksel bir yatırım türü olduğu biliniyor. Ancak kripto paraların ortaya çıkmasıyla birlikte Avrupa genelinde buna en çok ilgi gösteren ülkelerden birinin de Türkiye olduğu açıklanmıştı. Corona virüsü nedeniyle evlere kapanıp birçok alışverişimize son verdiğimiz ve daha çok parayı tutma veya evden değerlendirme döndüğümüz şu günlerde halkımızın tercihi yine altın gibi görünüyor. Uzun yıllardan beri kesin kazandırır gözüyle bakılan altına olan ilgi şu günlerde ekstra olarak artmış durumda. Sürekli olarak yeni rekorlara koşan altın son birkaç haftada çıkışını iyice hızlandırdı.

Dünya Altın Konseyi Verileri

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilere göre en fazla altın alan ülke Türkiye oldu. Dünya genelinde ülkeler Şubat ayında 36 tonluk altın alırken, bunun 24.8 tonluk kısmını Türkiye tek başına üstlenmiş durumda. Bu da bize ülkemizin bu dönemde altına olan düşkünlüğünü bir kez daha göstermiş oldu. Bunlara ek olarak “güvenli liman” algısını uzun yıllardır koruyan altın her zaman favorimiz olacak gibi görünüyor. Halkımızın bir kısmı Bitcoin yatırımına yönelse de bunun maddi anlamda yeteri kadar fazla olmadığı söylenmekte. Kripto paraları halk tabanında yeni yeni tanımaya başlamamızın da bunda büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Kripto para dünyası tarafından yakından tanınan Peter Schiff tarafından altının yükselişi hakkında yapılan bir yorum şu şekilde olmuştu:

“Doların rezerv para birimi olarak kullanıldığı günler geride kalacak. Altın geçmişte bir para olarak kullanılıyordu ve gelecekte yine para olarak kullanılacak. Bunu fark eden merkez bankaları, altın rezervlerini büyütmeye başladılar.”

Bu Kripto Para Kartıyla Yapılan Harcamalarda %7 Geri Ödeme Alabilirsiniz

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor Venezuela’nın Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler Ulusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.