Ana Sayfa / Bitcoin / Türkiye’de Bitcoin Miras Bırakılabilir mi?
Türkiye'de Bitcoin Miras Bırakılabilir mi?
Türkiye'de Bitcoin Miras Bırakılabilir mi?

Türkiye’de Bitcoin Miras Bırakılabilir mi?

Advertisements

Kripto para kullanım oranının her geçen gün arttığı Türkiye’de Bitcoin miras bırakılabilir mi? Bu sorunun cevabı son dönemlerde oldukça merak edilmekte. Özellikle de artık birçok kişinin Bitcoin’e sahip olması nedeniyle bu bireylerin hayatlarını kaybetmeleri durumunda kripto para varlıklarına ne olacağı merak ediliyor.

19 Haziran günü Habertürk kanalında yayınlanan Para Gündem adlı yayına canlı bir şekilde bağlanan BtcTurk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk merak edilen sorulara yanıt verdi. Bu soruların en merak edilenlerinden birisi de Bitcoin’lerin miras bırakılıp bırakılmayacağıydı. Bu konuda yetkililerin henüz bir çalışma yapmadığını belirten Öztürk, konunun belirsiz olduğuna dikkat çekti. Bitcoin’in henüz belirli bir varlık sınıfına dahil edilmediği için tam netlik oluşmadığı belirtildi ve ekledi:

“Şu aşamada en azından medeni kanunda mirasa yönelik özel düzenlemeler yok. Bitcoin’i henüz sınıflandırmadık. Emtia mıdır, menkul kıymet midir, nedir ne değildir bilmiyoruz.”

Bu konuda henüz yasal zeminin oluşmadığını belirten Öztürk, bu konuda 2 farklı yolun olduğunu söyledi. Eğer kişinin birikimi bir kripto para borsası üzerinde tutuluyorsa borsa ile gerekli yasal anlaşmalar yapılabiliyor. Kişinin vefat ettiği kanıtlanarak hesabın dondurulması ve birikimlerin yönlendirilebildiği belirtildi. Ancak kişinin birikimleri bir sanal cüzdan üzerinde tutuluyorsa bunun imkansız olduğu söyleniyor. Şifreyi bilen kişi yoksa birikimler cüzdanda saklı olarak kalacaktır.

Ülkemizde halen netleşmeyen kripto para yasaları dolayısıyla borsalar da zaman zaman güçlük çekebilmekte. Davalarda Bitcoin’i nitelendirmek zorlaştığı için davaların seyri de bir hayli zorlu olabiliyor. Bu yüzden de acilen bu konuya ilişkin çalışmaların yapılması gerektiği söylenmekte. Hali hazırda ülkemizde yasal olarak hizmet veren ve bir ofis bulunduran borsalar tıpkı bankalar gibi yasal sorumluluklar üstleniyorlar. Onlara özel bir yasal alan oluşturulmadığı için şu ana kadar bankalarla benzeri yasalar üzerinden izin verildiğini söyleyebiliriz.

Ödeme Devi PayPal Bitcoin Desteklemeye Başlayabilir

https://www.youtube.com/watch?v=wSRapdiZqk0

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Bu Haftaya Damga Vuran 5 Altcoin Birimi

14 Ocak BTC, ETH, XRP, LTC, ADA, BCH, DOT, XLM, LINK ve BNB Fiyat Analizi

Advertisements 14 Ocak BTC, ETH, XRP, LTC, ADA, BCH, DOT, XLM, LINK ve BNB Fiyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.