Ana Sayfa / Haberler / Türkiye’nin Dijital Parası Çıkıyor
Türkiye'nin Kendi Dijital Parası Çıkıyor

Türkiye’nin Dijital Parası Çıkıyor

Advertisements

Türkiye’nin kendi dijital parası ne zaman çıkacak soruları yükselirken Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının açıklanmasının ardından Türkiye’nin dijital parası çıkıyor denildi. Resmi gazetede yapılan duyuruya göre dijital para çalışmaları çok yakında başlıyor. Bir süredir Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Toplamda 403 farklı sayfadan oluşan yıllık programda Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda izleyeceği yollardan bahsedilmekte. Ülkemizin birçok mali planını kapsayan planda dijital para çıkartılmasının da yer alması ile birlikte kripto para sektörü çok daha canlanacaktır. Birçok uzman kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan ülkemizin kendisine ait bir dijital para çıkarmasının çok yararlı olması bekleniyor.

Türkiye’nin Dijital Para Projesi

Toplamda 403 sayfalık planda Mali Piyasalar kısmında yer alan bilgilerde Türkiye’nin önümüzdeki dönemde kripto para projesini hayata geçireceğine dair bilgiler yer aldı. Birçok kripto para borsasının başvurularda bulunması da çok güzel bir döneme denk geldi diyebiliriz. Bu borsalar üzerinden işlem yapılması halinde çok daha yararlı olacaktır. Projenin TÜBİTAK ve Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacağı bildirildi. Ayrıca dijital paramızın geliştirme aşamasında Rusya’nın kullanmış olduğu finansal sistemden yardım alınacak. Dijital para projesine bağlı olarak hükümet destekli yeni ödeme sistemlerinin de geliştirileceği bildirildi.

Avrupa genelinde en çok kripto paraya sahip ülkeler arasında yer alan Türkiye, kendisini bu alanda geliştirmeye niyetli olarak görünüyor. Öncesinde yasal zeminin hazırlanmasıyla kripto para borsaları ülkemize çekildi. Şimdi de Türkiye’ye ait kripto para projesiyle bu plan daha da desteklenecek. Yeni çağ şartları çerçevesinde gerekli görülen ve birçok ülkeye yayılması beklenen bu hareketin ülkemiz açısından yararlı olacağı düşünülüyor. Fintek ekosistemiyle ilgili yapılacak olan çalışmalarla kripto para için gerekli zeminin hazırlanacağını da eklemek gerek.

Amerikan Kripto Para Sahiplerinin Sayısı 2 Kat Arttı

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Kripto Para Madencilik Botnet’i “Lemon Duck” Yayılıyor!

Advertisements Kripto Para Madencilik Botnet’i “Lemon Duck” Yayılıyor! Yeni bir kripto para madenciliği botneti internette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.