Ana Sayfa / Haberler / Türkiye’ye Yapılan Kripto Para Transferi Sayısı Katlandı
Türkiye'ye Yapılan Kripto Para Transferi Sayısı Katlandı

Türkiye’ye Yapılan Kripto Para Transferi Sayısı Katlandı

Advertisements

Yeni paylaşılan istatistiklere göre Türkiye’ye yapılan kripto para transferi sayısı katlanmış görünüyor. Tüm dünyada artış gösteren kripto para ve dijital para transferlerinin en çok artış gösterdiği ülke Türkiye oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle ekonomik anlamda zor günler geçiren dünyada dijital alanda yapılan transferler önem kazanmış görünüyor. Birçok ülkede bankacılık sistemlerinin yavaşlatılması veya tamamen durdurulması da buna önemli ölçüde katkı sağladı. İstatistiklere göre dünya genelinde dijital para transferlerinin sayısı yüzde 40 oranında artış gösterdi. Bu ülkelerin arasında ise Türkiye zirvede yer almayı başardı. Transfer sayısını katlamayı başaran ülkemizde dijital dönüşümün yararlarının görüldüğünü söylemek mümkün.

TransferGO tarafından açıklanan verilerde diğer ülkelerden Türkiye’ye girişi yapılan dijital para transfer sayısı kısa sürede katlandı. Geçtiğimiz 2019 yılının Mart ayı verileri ile 2020 yılının Mart verileri karşılaştırıldığında ortaya çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Buna göre dünya genelinde dijital para transferi yüzde 40 artarken Türkiye için bu oran %300 civarında.

Bankacılık ve transfer sistemlerinin mobil uygulamalarının kullanım oranında da ciddi bir artış tespit edilmiş durumda. Mobil uygulama kullanımının yüzde 78 oranında büyüdüğünü açıklayan TransferGO, Türkiye’ye en çok para girişinin Almanya’dan yapıldığına da dikkat çekti.  TransferGo Türkiye Büyümeden Sorumlu Ülke Müdürü Senem Öztürk Ergüvenoğlu, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

” Paranın hesabının daha önemli hale geldiği bugünlerde yeni üye sayısında yüzde 45 artış olduğunu gördük. Türkiye’ye en çok para transferi Almanya ve bunu takiben ise İngiltere, Hollanda ve Fransa’dan yapılıyor.”

Bilindiği üzere Almanya’da “gurbetçi” olarak nitelendirilen Türk kesiminin sayısı bir hayli fazla. Açıklanan verilerde bu kesimin önemli katkısı olduğu tahmin ediliyor. Özellikle de Türkiye’deki ailesine para göndermek isteyen kişilerin istatistikler üzerinde etkili olduğu düşünülmekte.

Dijital teknolojiler ve bankacılık alanında önemli bir ivme yakalayan ülkemiz için böyle bir istatistiğin gerçekleşmesi birçok kişiyi mutlu etti. Kripto paraları da daha yakından tanımaya başlayan Türk halkı, ilerleyen dönemlerde bu istatistikleri daha da katlayacaktır.

“Yeni Teşvik Paketi Bitcoin’i 100.000 Dolara Taşıyabilir”

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin Tekrardan 7.000 Doların Üstünde

Advertisements Uzun bir süredir sessizliğini koruyan Bitcoin tekrardan 7.000 doların üstüne çıkmayı başardı. Son birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.