Ana Sayfa / Bitcoin / Ukrayna’daki Devlet Kurumunda Bitcoin Madenciliği Tespit Edildi
Ukrayna'daki Devlet Kurumunda Bitcoin Madenciliği Tespit Edildi
Ukrayna'daki Devlet Kurumunda Bitcoin Madenciliği Tespit Edildi

Ukrayna’daki Devlet Kurumunda Bitcoin Madenciliği Tespit Edildi

Ukrayna’daki bir devlet kurumunda Bitcoin madenciliği tespit edildi. Bu haber kulağımıza her ne kadar imkansız gelse de Ukrayna’daki Devlet Demir Yolları (Ukrzaliznytsya) kurumuna ait bir şubede devletin güç nakil şebekesi üzerinden Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edildi. Demir yolları tarafından yapılan duyuruda Lviv şubesinin devlet elektriğini kullanarak madencilik faaliyeti yaptığı belirtildi. Yayınlanan bilgilere göre harcanan elektriğin bir milyon grivna (40.700 dolar) değerinde olduğu konuşuluyor. Buna karşılık olarak ise kurumda çalışan görevlilerin yüklü miktarda Bitcoin kazdığı tahmin edilmekte. Güvenlik güçleri ve savcılık tarafından gün yüzüne çıkartılan olayda suçluların tespiti ve ifadelerinden sonra daha fazla bilgi elde edilecektir. Ukrayna’da Bitcoin basım ve dolaşım faaliyetleri yasak olduğu için suçlanan kişiler polis ekiplerince göz altına alındı. Ternopil Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edilen şüphelilerin kısa süre içerisinde ifadeleri alınacak.

Daha öncesinde yine Ukrayna’da bir polis merkezinde de Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edilmiş ve şüpheliler göz altına alınmıştı. Ülkede yapılan yasaklamaların tam anlamıyla işe yaramadığı görülüyor. Özellikle devlet kurumlarına sağlanan ücretsiz elektrik fırsatının insanları buna ittiği düşünülmekte. Tüm bu olaylardan sonra Ukrayna’daki yetkililer kripto para borsası devi Binance ile bir kripto para yasası hazırlanacağını gündeme getirmişlerdi. Bu yasa ile birlikte ülkedeki kripto para faaliyetlerinin daha düzenli bir şekilde ilerletilmesi veya tamamen yasaklanması bekleniyor. Henüz bu konuda net bir açıklama gelmezken, ülkede Bitcoin faaliyetlerinin kısıtlı olarak serbest yapılacağı ortaya atılmıştı. Büyük bir kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan Ukrayna’da halkın kripto paralara karşı ilgili olduğu biliniyor. Bu yüzden de Binance ile yapılan ortaklık sonucunda konu ile alakalı bir takım yasaların hazırlanması bekleniyor.

Binance İle Ukrayna Ortak Çalışma Yapacak

https://www.uz.gov.ua/

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in güvenliğin anahtarlarını elinde tuttuğunu söyledi

Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in güvenliğin anahtarlarını elinde tuttuğunu söyledi İnsan Hakları Vakfı veya İHF’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.