Ana Sayfa / Haberler / Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu Bitcoin’i Tanımladı
bitcoin gayrimaddi kıymet olarak tanımlandı
bitcoin gayrimaddi kıymet olarak tanımlandı

Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu Bitcoin’i Tanımladı

Uzun zamandir bitcoini bir kalıba sığdıramayan uzmanların yardımına Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu koştu ve bitcoine bir tanım koymayı başardı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre bitcoin ve diğer kripto paraların “gayrimaddi kıymetler” olarak tanımlandığı ortaya çıktı.

Bitcoin Kaç Dolar

Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumunun tanımına göre bir mal varlığı, sözleşmeye bağlı veya diğer yasal haklardan doğuyorsa veya ayrılabiliyorsa tanımlanabilir oluyor. ”Ayrılabilir”  kelimesi burada şöyle bir mal varlığını ifade ediyor:

“Varlıktan ayrılabilen veya bölünebilen ve kendi başına veya ilgili bir sözleşme, tanımlanabilir varlık veya taahhüt ile satılabilen, gönderilebilen, lisanslanabilen, kiralanabilen veya alınıp satılabilen.”

Vergilendirmenin Önü Açılıyor

Yapılan bu açıklamanın devletlerin kripto paralar ve bunlar üzerinden yapılan ticaretlerde vergilendirme çalışmalarına destek olabileceği belirtilmekte. Hali hazırda birçok devlet kripto para ticareti üzerinden kazanç sağlayan insanlarından vergi alma yönünde çalışmalar yaptığı ortadaydı. Ancak bu açıklama sayesinde ilerleyen dönemlerde kripto para ticaretlerinden vergi kesimleri yaşandığını görebiliriz.

Ülkemizde de yakın bir zamanda yetkililer tarafından kripto paralar için vergilendirme çalışmaları yapılacağı duyurulmuştu. Kurum tarafından yapılan sınıflandırmadan destek alarak bu çalışmaların hız kazanacağını söyleyebiliriz.

Kripto Paralar Bu Yıl da Revaçta!

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin'de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bitcoin’de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bundan tam 12 gün öncesinde gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının ardından yatırımcılar tarafından bir sonraki hamle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.