Ana Sayfa / Haberler / Venezuela Başkanı Maduro, Petrol Destekli Coin İçin Çağrıda Bulundu
venezuela-maduro-petro

Venezuela Başkanı Maduro, Petrol Destekli Coin İçin Çağrıda Bulundu

Advertisements

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yerel kaynaklara göre, 10 ülkeden oluşan Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak (ALBA) üye ülkelerine petrol destekli kripto para birimi Petro’nun oluşturulması için birlikte çalışmaya davet etti.

Maduro, Aralık ayının başında Petro’yu yaratma niyetini ilan etti ve 6 Ocakta her biri bir varil petrole karşılık gelecek ilk 100 milyon Petro’nun çıkarılmasını emretti. Cumhurbaşkanı hazırlık aşamasında 5 milyon varil Venezuela petrolü ayırdı. Ayrılan petrol rezervi, kripto para birimi Petro’nun lansmanından önce açık artırma şeklinde 6 hafta içinde piyasaya sürülecek.

Ancak 9 Ocakta Venezüella parlamentosu Petro’yu yasadışı bir para birimi ilan etmişti. Parlamento, Sosyalist Partisinin 2016’da çoğunluğunu kaybetmesinden bu yana Başkan Maduro’ya muhalif kaldı ve sahte para birimi olarak gördükleri bu projeye karşı çıktı.

Parlamento Yardımcısı Williams Dávila, El Universal gazetesine göre, Petro’nun sadece aşağıdakilere hizmet edeceğini söyledi:

“Mali yaptırımlardan kaçınmak, açıkça Anayasa’yı ihlal etmek ve yasadışı işlemleri yasallaştırmak.”

Hem hiperenflasyon hem de AB ve ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya olan Venezüela, hükümet tarafından ihraç edilen Bolivar’ın başarısızlığının üstünü kapatmak için dijital para birimi kullanmayı seçtiğini iddia ediyor.

Petro’nun yaklaşan lansmanın sonuçları, ülkedeki zayıf siyaset nedeniyle belirsiz olsa da, petrol ticareti için kripto para imkânı kullanma fikri, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki gergin ilişkinin petrol piyasasının istikrarı üzerinde alarm yarattığı 2016’da ortaya çıkmıştı.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Google’dan finans ve kripto para güncellemesi

Advertisements Google’dan finans ve kripto para güncellemesi Google Finans, finans.google.com sitesine kripto fiyatlarını da ekledi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.