Binance %20 İndirim
Vitalik Buterin

Vitalik Buterin’den Ethereum (ETH) İçin Önemli Açıklamalar

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’daki sansür risklerini azaltmak için “kısmi blok açık artırmaları” sistemini önerdi. Vitalik Buterin, Ethereum ekonomisinin merkezileşmesini ve diğer sömürülerini önlemek için kurucuların gücünü sınırlamayı amaçlıyor. Merge ile Proof-of-Stake (PoS) geçişinin ardından Ethereum üzerindeki sansür endişeleri önemli ölçüde artmış durumda.

Vitalik Buterin’den yeni Ethereum önerileri

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, geliştiricilerin Merge sonrasında Ethereum’da sansürden kaçınmak için çalıştıkları için kurucuların tam bir blok üretmelerini sınırlamayı önerdi. Kısmi blok açık artırmalarının, kurucuların “bloğun ikinci yarısını değil, bloğun ilk yarısını” seçmesine izin vererek blok üretimini daha da merkezsizleştirebileceğine inanıyor.

“Bir açık artırmayı kazanırlarsa tüm bloğu inşa etmek için tam dizginlere sahip kurucular yerine, daha sınırlı bir güce sahip olacaklar.”

Ancak, kurucular ve üreticiler maksimum gerçekleştirilebilir değerin (MEV) neredeyse tamamını yakalayacak ve tasarımdan üretim farkının (PBS) ek faydalarını yakalayacak kadar güçlüdür. Aslında, üreticiler yeniden düzenlenebilir, ince ayar yapılabilir ve eklenebilir.

Vitalik Buterin, bloğun üretim gücünü sınırlamak için üç olası yol önerdi. Bunlara dahil etme listeleri, taahhüt öncesi ve teklif sahibi düzenlemeleri dahil olacak. Bununla birlikte, zayıflıklar arasında teşvik uyum sorunları, teklifler üzerindeki ek yük, sandwich saldırıları gibi istismarlar ve hesap soyutlama için kısmi yakalama sayılabilir. Bu düzenlemeler, uyumluluk sorunlarını en aza indirse de, içerme listeleriyle aynı zayıflıklara sahip.

Vitalik Buterin, tasarımların ve üreticilerin yetkilerini sınırlayacağını ve merkezileşmeyi önlemek için blok üretim sürecine üçüncü bir taraf getireceğini söyledi. Böylece Ethereum sansürünü azaltmaya yardımcı olmayı hedefliyor.

Merge’ten sonra Ethereum (ETH) fiyatı

Birleşmeden sonra artan sansürle ilgili endişeler nedeniyle Ethereum (ETH) fiyatı zayıf bir görünüm çiziyor. Sansür endişeleri, Circle’ın USDC stablecoin’inin piyasa değerinin 48 milyar doların altına düşmesine de neden oldu.

Haberimizin yazıldığı sırada, Ethereum (ETH) fiyatı son 24 saatte neredeyse %2 düşüşle 1.292 dolardan işlem görüyor. ETH’nin fiyatı Merge sonrasında ise toplamda %35’ten fazla düşüş yaşadı.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

ethereum eth analiz

Ethereum Fiyatında Yükseliş Devam Edecek mi? – 26 Ekim ETH

Etkileyici bir boğa koşusu ortaya çıkarken Ethereum fiyatı piyasayı şok etmeyi başardı. Ancak yatırımcılar şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.