Binance %20 İndirim
Vitalik Buterin

Vitalik Buterin’den Ölçeklendirme sorunu ile ilgili Umut Verici Açıklama!

Vitalik Buterin’den Ölçeklendirme sorunu ile ilgili Umut Verici Açıklama!

Vitalik Buterin’e göre, ikinci katman rollup çözümleri, Ethereum ağını önümüzdeki birkaç ay içinde 100 kat ölçeklendirebilir.Ethereum’un ölçeklendirme sorunları, bir süredir tartışma konusu olmuştu. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla birçok yatırımcı, ağ kullanmanın ne kadar pahalı hale geldiği konusunda şoka girmişti. Küçük işlemler uygulanamaz duruma gelmişti.Ethereum’un whitepaper’ının yazarı ve kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, yakın zamanda Tim Ferris podcast’inde bu konuları ele aldı.

Önümüzdeki birkaç ayda Ethereum ağında 100x ölçeklenebilirlik

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemini karıştıran bazı ana zorlukları ele aldı. Özellikle katman-1 ve katman-2 ölçekleme çözümlerinden bahsettiler.Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözüm olarak rollup’ları tartıştı. Bunlar, işlem bilgilerini Ethereum ana ağında bir araya getirmeden önce ayrı, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlarlar.Bu, ağın şu anda karşılaştığı sorunları azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ethereum 2.0 ile ağa, “sharding”i de içeren birinci katman bir ölçeklenebilirlik çözümü sunan başka eklemeler de olacak.

Yine de Buterin, rollupların çok yakında geleceğini belirtti:

“ROLLUPLAR ÇOK YAKINDA GELİYOR VE DAHA FAZLA ÖLÇEKLENDİRMEYE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZDA, SHARDİNG’İ O ZAMANA KADAR ÇOKTAN HAZIR OLACAĞINDAN EMİNİZ.”

Ayrıca Optimism veya ZK tabanlı bir rollup’ın önümüzdeki birkaç ay içinde 100x ölçeklenebilirlik sorununu çözeceğini düşünüyor. Yine de Buterin, takımların geçiş yapmasını engelleyebilecek bazı riskler olduğu konusunda uyardı:

“SADECE YENİ TEKNOLOJİ OLDUĞU VE YENİ TEKNOLOJİNİN HER ZAMAN RİSKLERİ OLDUĞU İÇİN GEÇİŞTEN RAHATSIZ OLMAYACAK KESİNLİKLE ÇOK SAYIDA İNSAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM, ÇOK SAYIDA UYGULAMA OLACAĞINI UMUYORUM.”

Sharding nedir?

Rollup kavramının ortaya koyduğu katman-2 çözümünün aksine sharding, katman-1 entegrasyonudur. Bu, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte gelecek ve mevcut blockchain’i doğrudan iyileştirmek için tasarlanmıştır.Halihazırda Ethereum üzerinde çalışan her node, içinden geçen her bir işlemi işlemelidir. Bu doğrulama çok fazla güvenlik sağlarken, aynı zamanda ağın kendisinin, toplam çiftlerinin toplamını göz ardı ederek, yalnızca her bir node kadar hızlı olabileceğini önermekte.

Sharding ile ağ daha küçük bölümlere bölünür. Bağımsız işlem geçmişi içerirler ve bu senaryoda her node’un yalnızca belirli parçalar için işlem işlemesi gerekir.Buterin’e göre hem birinci katman hem de ikinci katman ölçekleme çözümleri bir araya geldiğinde bu, Ethereum ağının 1.000 kattan daha büyük bir sayıda ölçeklenmesine izin verecektir.

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

Walmart’tan Roblox İle Metaverse Dünyasına Önemli Giriş Hamlesi

Walmart, Roblox Metaverse‘de yeni projesini hayata geçirerek bu dünyaya önemli bir giriş yapacağını duyurdu. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.