Ana Sayfa / Bitcoin / Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk ve en popüler kripto para birimidir ve aynı zamanda fiyat olarak en değerli olandır. Ancak detaylı olarak Bitcoin nedir? Bitcoin ve dijital para dünyası inanılmaz derecede derin ve karmaşık konular olmasına rağmen, bu başlangıç ​​kılavuzunda yalnızca Bitcoin’in ne olduğunu açıklamakla kalmayacağız, nasıl oluşturulduğuna, kullanım alanlarını tartışmaya, yanlış anlamaları gidermeye ve daha birçok konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Bitcoin nedir? Bitcoin ilk merkezi olmayan dijital para birimidir. İnternet bağlantınız olduğu sürece onu dünyanın herhangi bir yerindeki bir peer-to-peer ödeme sistemi yoluyla bir şahsa gönderebilir ve alabilirsiniz. Ayrıca, birkaç çevrimiçi site ve fiziksel mağaza arasında onunla mal satın alabilirsiniz. Merkezi olmayan tasarımı, tek bir kişi, merkez bankası, şirket veya ülke tarafından kontrol edilmediği anlamına gelir. Kısaca Bitcoin, açık kaynaklı bir uluslararası dijital para birimidir. Kısaltılmış ismi BTC ‘dir.

Bitcoin’i kim icat etti? Satoshi Nakamoto, 2008’de Bitcoin manifestosunu yazdı ve ertesi yıl ilk Bitcoin üretildi. Bununla birlikte, Nakamoto’nun kim olduğu belirsiz ve takma adın birden fazla kişiyi temsil edebileceği söylentileri var.

Blokchain nedir? Bitcoin, Blockchain adı verilen dağıtılmış bir çevrimiçi veritabanında şifreli matematik denklemlerini çözen üst düzey bilgisayarlara sahip kişiler tarafından üretilir. Bitcoin işlemi gerçekleştiğinde, bu veriler doğrulandığında madencilik bilgisayarlarına şifrelenip ağ üzerinden gönderilir. Bunu, verilerin şifresini çözerek yaparlar. Bu işlem kriptografi olarak bilinir ve Bitcoin için güvenlik omurgasını oluşturur (daha sonra açıklanacak).

Veriler çözüldükten sonra, blockchain ağında bir megabayt blok içerisinde genel olarak depolanır. Ek bir güvenlik önlemi olarak bu bloklar her 10 dakikada bir oluşur ve değiştirilemez. Yeni işlemler, kronolojik bir zincirde eski bloklara bağlanan sonraki bloklarda saklanır. Blockchain, Bitcoin işlem tarihinin kamusal defteri gibi hareket eder. Her madenci, şu an 157 GB üzerinde olan blok zincirinin güncel bir kaydını tutar ve bunu yapmak için az miktarda Bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin hacklenebilir mi? Blokchain’in tasarlandığı yol, Bitcoin’in kullanıldıktan sonra tekrar harcanmasını önler. Yukarıda özetlenen şifreleme önlemleri ile bağlantılı olarak, Bitcoin blok zinciri, iş kanıtına dayanan ispat modeline dayanır. Bu, madencilik bilgisayarlarının yalnızca sözü edilen şifreli denklemlere cevap vermesi gerektiği değil, aynı zamanda verilerin blok zincirine eklenebilmesi için ağdaki madencilik bilgisayarlarının çoğunun hesaplamaların doğru olduğunu kabul etmesi gerektiği anlamına gelir. Bunun üstesinden gelmek için bir saldırgan, aynı zamanda ağdaki bilgisayarların çoğunu (dünyanın dört bir yanında yüz binlerce kişiye ait) etkili bir şekilde hacklemek zorunda kalacak ve matematiksel ispat kanıtını sunacaktır. Bu, Bitcoin’i hacklemeyi inanılmaz derecede zorluyor. Güvenlik tartışmaları kripto para birimlerinde hep olmuştur. Ancak bugüne kadar Bitcoin hacklenmedi. Bitcoin’in hacklenmesi neredeyse imkansıza yakındır.

Bununla birlikte, bazı kripto para borsaları hacklendi. Mt. Gox’un hacklenmesi en önemli örnek. 2014 yılında, 850,000 Bitcoin, Japonya merkezli borsadan çalındı. Kullanıcılar varlıklarını bu borsalardan alıp kripto para cüzdanlarına koyarak risklerini azaltabilir (internetle bağlantısını kopararak).

Kripto para cüzdanları nasıl çalışır? İki kripto para cüzdan türü vardır. Bunlardan biri kripto para borsalarında internet erişimine açık olan cüzdanlardır. Ancak bu yol çok güvenli değil çünkü borsalar hacklenirse kripto paralarınız çalınabilir. İkinci cüzdan türü ise çok daha güvenli olan USB tabanlı donanım cüzdanları, anahtarlarınızı çevrimdışı olarak saklamanıza izin verir ve sonuç olarak genellikle daha güvenli sayılır.

Bitcoin fiyatı şu anda ne kadar? ABD doları ile ilişkili olarak, Bitcoin’in şu andaki değeri şöyledir:

Bitcoin’i yerel para birimine (TL, Dolar, Pound, Avro, vb.) değiştirebilir miyiz? Evet. İnternetteki yatırım bankalarından hisse senedi satın almak gibi, bir çok kripto para borsası Bitcoin’i satın almanızı veya Bitcoin’lerinizi Türk Lirasına veya başka herhangi bir para birimine değiştirmenizi sağlar.

Bitcoin fiyatını ne belirler? Bitcoin fiyatı, hisselere benzer şekilde tüketici güveniyle belirlenir. Bu, insanların para birimine ne kadar yatırım yapmak istediğine göre belirir.

Bir tam Bitcoin almak zorunda mıyım? Hayır. Aslında, Bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir. En küçük birimi (.00000001 Bitcoin) bir Satoshi olarak anılır. Herhangi bir borsadan çok küçük miktarlarda Bitcoin alabilirsiniz.

Kaç tane Bitcoin var? Şu an tedavülde yani dolaşımda olan 16.8 milyondan fazla Bitcoin var. Nakamoto, Bitcoin’i 2140 yılına kadar 21 milyon tane olacak şekilde tasarladı. Bunun ötesinde hiçbir Bitcoin çıkarılamayacak veya yaratılmayacak. Bu enflasyonu önlemek için uygulanmıştır. 2140’ın ötesinde, madenciler Bitcoin ağını korumak için işlem ücretleri tahsil edecekler.

Altcoin nedir? Altcoinler, Bitcoin’e alternatif kripto para birimleri anlamına gelir. Bitcoin gibi çoğu da genellikle bir ağ üzerinde çalışan madencileri içeren merkezi olmayan blockchain teknolojileri etrafında tasarlanmıştır. Şu an, 1.000’den fazla altcoin çeşidi var. Çoğu, eşsiz kullanım alanları sunmaya çalışıyor. Örneğin Ethereum, “akıllı sözleşmeler” sağlayan kendi benzersiz blok zincirine sahiptir.

Akıllı sözleşmeler, koşullu otomasyonlar için yeni yollar açmaya çalışıyor. Örneğin, kendiliğinden çalışan araçların evlere paketler gönderebileceği bir gelecekte, Blockchain ile birleştirilmiş akıllı bir sözleşme, paket evinize gelene kadar sizden bir ücret tahsil edilmemesini sağlayabilir. Bu, insan etkileşimi olmadan gerçekleşebilen bir işlemdir.

Bazı altcoinler, radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketlerine blok zincir teknolojileri bağlayarak, insanların akıllı telefonlarıyla bir ürünü tarayarak yüksek miktarda sahte ürün olan piyasadaki malların orijinalliğini doğrulayabilir.

Destekçiler, Blockchain teknolojileri için pek çok kullanım alanı olduğunu iddia ediyor. Altcoinlerin iddiası, birçoğunun iş dünyasında ve ortaya çıkan akıllı cihazlar arasında otomasyonu kolaylaştırmaya çalıştığı yönündedir.

Oyun PC’imi Bitcoin madenciliği yapmak için kullanabilir miyim? Bitcoin’i daha önce oyun GPU’ları ile çıkarabilirdiniz, ancak Nakamoto zaman geçtikçe Bitcoin madenciliğinin (yani üretiminin) zorlaşacak şekilde tasarladı. Bu, altın madenciliğinin kıtlığı ve zorluğunu taklit etmek için yapıldı. Bu nedenle, uygulamaya özel entegre devreleri (ASIC’ler) özel olarak Bitcoin’i tasarlamak üzere tasarlandı. Bununla birlikte, altcoin madenciliği yapmak  için modern oyun grafik kartlarını kullanabilirsiniz. Bu, son aylarda GPU fiyatlarının yükselişinin sebebidir.

Bitcoin madenciliği için neden yüksek GPU gerekli? kripto para madenciliği çok sayıda şifreli denklemi çözmeyi gerektirdiğinden yüksek paralel mimarisine sahip GPU’lar, bu hesaplamaları gerçekleştirmede doğal olarak çok etkilidir. En iyi modern tüketici işlemcileri bu işi yapmak için 4, 8 hatta 16 çekirdeğe sahip olabilirken, modern GPU’ların paralel çalışan yüzlerce çekirdeği var, bu da kolay madencilik yani üretim yapmasını daha etkili hale getiriyor.

Oyun bilgisayarımı kripto para madenciliği yapmak için nasıl kullanabilirim? Kripto para alış verişini başlatmak için, öncelikle bir kripto para cüzdanı kurmanız gerekir; böylece kazançlarınızı yatırabilirsiniz.

Yeni başlayanların madenciliğe başlamanın en kolay yolu online bir kripto para madenciliği pazarına katılmaktır. Nicehash online Bitcoin madenciliği yapabileceğiniz en büyük firmadır. Kripto para madenciliği işlemlerinde bilgisayarınızın gpu’sunu kiralamanıza olanak tanıyan bir platformdur. Nicehash, ayrıca bilgisayarınızın madencilikte ne kadar kripto para üretebileceğini gösteriyor.

Bir bilgisayarın madencilikte ne kadar başarılı olduğunu, büyük oranda Bitcoin ağında bir işlemi hesaplayabileceği hız belirler. Bu, hash oranı olarak bilinir ve saniyede megahashes cinsinden ölçülür. Bitcoin madenciliğinde kullanınal GPU gücü çok yoğun olduğundan, çok fazla enerji harcayabilir (elektrik faturası yüksek gelir).

Kripto para madenciliği (crypto coin mining) yapmanın dezavantajları nelerdir? Kripto para madenciliği, elektrik faturanızı önemli ölçüde artırabilir ve donanımınıza zararlı olabilir, çünkü bunları uzun süre ağır iş yükleri altında çalıştırmanız gerekir. Bu aynı zamanda cihazda aşırı ısınma sorunlarına da neden olabilir. Ayrıca, madencilik belirli bir altcoin için herhangi bir gün karlı olmasına rağmen, o coinin fiyatının düşmesi halinde potansiyel olarak para kaybedebilirsiniz. Son olarak, bir kripto madenciliği pazarına katılmak, borsa gibi madenciliğe başlamak için en kolay yol olmasına rağmen, bu market alanları kripto para birimleri için bir merkez olarak hareket ederler ve hacklenme tehlikesi barındırırlar. Örneğin NiceHash, 2017 yılının sonuna doğru hacklendi ve 4.000 Bitcoin çalındı.

Kripto para madenciliği için en iyi GPU’lar nelerdir? Bu, madenciliğini yapmak istediğiniz coine göre değişiklik gösterecek ancak şu an Nvidia’nın madencilik için popüler GPU’lar Titan X, GTX 1080 Ti ve GTX 1070’i içeriyor. AMD’nin yanısıra, popüler RX 580, RX 570 , RX Vega 64 ve RX Vega 56 yer alıyor. Birçok madenci aynı zamanda, hash oranlarını artırmak için birden fazla GPU’nun paralel çalıştığı teçhizatları kullanıyor.

Bitcoin’i nerede harcayabilirim? Bitcoin’i kabul eden birçok şirket var. Bazı önemli olanlar arasında Overstock.com, Expedia, Microsoft, Dell, Steam, Shopify gibi büyük firmalar bulunuyor. Zaman geçtikçe Bitcoin’i kabul eden şirketlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Bitcoin’i nereden satın alabilirim? En yaygın yol olarak kripto para birimi borsalarından satın almaktır. Türkiye’de birçok kripto para borsası hizmet vermekte. Herhangi bir borsaya kayıt olup hesap açarak çok kolay BTC satın alabilirsiniz.

Bitcoin’e yatırım yapmak riskli midir? Bitcoin piyasası son derece spekülatif ve değişkendir. Yasal düzenlemeler ve vergi kuralları şu anda halen değişen bir durumdadır. Buna ek olarak, bazı ülkelerin kripto para birimlerini yasaklamaya teşebbüs edebileceği konusunda endişeler var.

 

 

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin'de Düşüş Devam Ediyor | Kripto Para Liderinde Son Durum Ne?

Bitcoin’de Düşüş Devam Ediyor | Kripto Para Piyasalarında Son Durum Ne?

Son bir hafta içerisinde 1000 dolara yakın değer kaybı yaşayan Bitcoin’de düşüş devam ediyor. Yazının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.