Ana Sayfa / Bitcoin / Yeni Rapor: ‘Bitcoin, Uyuşturucu ve Kara Para Aklamanın Merkezi Haline Geldi’
bitcoin-kara-para-aklama

Yeni Rapor: ‘Bitcoin, Uyuşturucu ve Kara Para Aklamanın Merkezi Haline Geldi’

Advertisements

Bir kripto para adli tıp firması ile Yaptırımlar ve Yasadışı Finans Merkezi tarafından hazırlanan ortak raporda, yasadışı uyuşturucu faaliyetleri için Bitcoin kara para aklamanın merkezi haline geldiği belirtildi. Raporun yazarları Yaya Fanusi ve Tom Robinson, Yasadışı Bitcoin’in çoğunun karıştırıcılar vasıtasıyla (aracılar) aklandığı belirtilerek şunları söyledi:

“Karıştırıcılar yıllık gelen yasa dışı Bitcoin’lerin yaklaşık dörtte birini sürekli olarak işlediler. Bitcoin borsaları ve kumar yoluyla bir araya getirilen oran kabaca (yüzde 66 – 72). Bitcoin borsaları, aklanmış Bitcoin’in yüzde 45’ini işliyor ancak çok daha yüksek hacim aldıklarından, faaliyetlerinin çok düşük bir kısmı yasa dışı.”

Raporda ayrıca, kumar ve kara para aklama programlarının büyük bir kısmının yalnızca üç site üzerinden gerçekleştiği belirtildi.

Metropolitan Bank geçtiğimiz günlerde, kara para aklama riskinin artması ve Bitcoin aracılığıyla yürütülen diğer yasadışı faaliyetler nedeniyle kripto para birimleri için yapılan havale işlemlerini durdurdu. Aynı zamanda, Çin kontrolünün güç olduğuna inandığı için Bitcoin ‘borsa benzeri’ siteleri kapatmaya çalıştı.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.